Bezpieczna jazda na koniu.

Jazda konna jest doskonałym sposobem na aktywny wypoczynek. Kontakt z wierzchowcem sprawia nam wiele przyjemności, a także jest doskonałą formą aktywności fizycznej. Pomimo swych zalet jest to zajęcie dość kontuzyjne. Dlatego tak istotna jest tu kwestia naszego bezpieczeństwa. Abyśmy mogli w pełni cieszyć się bezpieczną jazdą stosujmy się zawsze do zaprezentowanych zasad.

Przeważnie nasz kontakt z jeździectwem rozpoczyna się w szkółce jeździeckiej gdzie udoskonalamy własne umiejętności. Początkowo powinniśmy zorientować się jak o nasze bezpieczeństwo dba dana szkółka jeździecka. Kluczową kwestię ma tu właściwie przeszkolona kadra pracowników. Bezwzględnie osoba, która będzie nas uczyła jeździć musi mieć stosowane uprawnienia. Jest to bardzo ważne, gdyż od tego jak zostaniemy wyszkoleni zależeć będzie nasze bezpieczeństwo na grzbiecie konia. Pod okiem profesjonalnego instruktora będziemy robili mniej błędów. Kolejnym istotnym elementem jest stan i organizacja ujeżdżalni. Należy zwrócić szczególną uwagę czy ujeżdżalnia jest zagrodzona, wysprzątana i nie posiada żadnych przeszkód w postaci słupów, wyboistej nawierzchni itp. Nie zapominajmy, że niekiedy z pozoru niewiele znacząca przeszkoda może okazać się bardzo niebezpieczna dla jeźdźca jadącego na wierzchowcu. Należy także zainteresować się czy dana szkółka jeździecka posiada wykupione ubezpieczenie dla swoich jeźdźców.

Nasze bezpieczeństwo, na koniu zależne jest głównie od naszych umiejętności oraz od tego jaki sprzęt jeździecki posiadamy. Na wierzchowca koniecznie powinniśmy być odpowiednio ubrani. Odpowiedni strój jeździecki składa się głównie z:
Kasko-toczka lub kasku – Jego rolą jest ochrona naszej głowy. Pamiętajmy, że nie można nam siadać na konia bez odpowiednio dobranego i zapiętego kasku.
Bryczesów – specjalistycznych spodni, które ułatwiają jeźdźcowi utrzymywanie się w siodle. Często mają, także różnego rodzaju wstawki w kroku z materiału antypoślizgowego.
Sztybletów lub oficerek – butów przeznaczonych do jazdy konnej. Dzięki swojej budowie ułatwiają odpowiednie ułożenie nogi w strzemieniu i chronią kostki jeźdźca przed otarciami.

Bardzo ważną czynnością przed każdą jazdą jest staranne sprawdzenie w jakim stanie są nasze akcesoria jeździeckie oraz czy są one właściwie założone. Jeśli zauważymy jakiekolwiek mocniejsze uszkodzenia sprzętu nie powinniśmy go użytkować. Przy kupnie jakichkolwiek akcesoriów zwróćmy uwagę na solidność ich wykonania. Nie powinniśmy oszczędzać na ich jakości, gdyż od niej zależne jest nasze późniejsze bezpieczeństwo w siodle.