Buty jeździeckie

Buty jeździeckie

Akcesoria dla jeźdźców takie jak rękawiczki, koszule, spodnie nie mają jedynie funkcji estetycznej powiązanej ze sposobem wyrażania swojej przynależnością do społeczności jeździeckiej. Są to produkty mające cechy fizyczne pomagające, a czasem nawet w ogóle umożliwiające wykonywanie tego sportu. Sprawa nie ma się inaczej w przypadku obuwia dla jeźdźców. Mało kto wyobraża sobie jazdę w trampkach, bądź traperach. Oczywiście na pierwsze jazdy nie ma większych przeszkód, aby założyć trampki, ale jeśli chcemy zająć się jeździectwem na poważnie nie ma mowy o takiego rodzaju obuwiu. Jest to przede wszystkim niewygodne, niebezpieczne, a także nieestetyczne. W artykule przybliżymy tematykę obuwia jeździeckiego.

Źródło: flicker.com Autor: Edward Dalmulder

Istnieją dwie podstawowe grupy butów dla jeźdźców. Są to oficerki oraz sztyblety. Oficerki są to wysokie buty ze średniej wysokości obcasem. Przede wszystkim cholewka zabezpiecza nogę jeźdźca i konia przed wzajemnymi otarciami. Ponad to konstrukcja podeszwy zapewnia dużą przyczepność stóp jeźdźca do strzemion ograniczając przy tym możliwość zbyt głębokiego wsunięcia stopy w strzemiono i tym samy zaklinowanie się jej. Sztyblety jeśli chodzi o konstrukcję podeszwy i dolnej części cholewki buta nie odbiega od konstrukcji oficerek. Jedyna różnica jest taka, że sztyblety są niskim obuwiem i sięgają niewiele za kostkę. Do sztybletów można jednak dokupić tzw. czapsy bądź sztylpy, które po założeniu przedłużają but i pełni oraz wygląda on wtedy jak standardowe oficerki. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza podczas cieplejszych dni.

Zaletą oficerek jest niewątpliwie ich jednolita konstrukcja. Przez co leżą one pewniej na nodze. Minusem dla, niektórych osób może być to, że podczas wysokich temperatur zewnętrznych będą one zbyt mocno izolowały termicznie nogi jeźdźca. Jeśli mówimy o sztybletach to ich największą zaletą jest uniwersalność. Mamy możliwość w ich przypadku dostosowania się do warunków pogodowych oraz aktualnych upodobań. Jednakże należy pamiętać, że sztyblety wraz z czapsami nigdy nie zastąpią standardowych oficerek. Ich konstrukcja nie będzie tak sztywna jak konstrukcja oficerek jeździeckich.

Bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiedniego rozmiaru obuwia. Poza wyborem odpowiedniego dla naszej stopy rozmiaru buta musimy w przypadku oficerek jak i sztybletów z czapsami określić odpowiednią długość oraz obwód górnej cholewki. W tym celu należy dokonać pomiarów, najlepiej w pozycji siedzącej. Obwód łydki mierzymy w najszerszym jej miejscu. Natomiast wysokość w przypadku czapsów od połowy pięty do dołu kolanowego a w przypadku oficerek od podłoża do dołu kolanowego. Następnie uzyskane rozmiary należy porównać z tabelami rozmiarowymi producenta. Niektórzy producenci w celu ułatwienia wyboru odpowiedniego obwodu cholewki stosują specjalne rodzaje zapięć (np. Veredus), przy pomocy, których można w pewnym zakresie regulować ich obwód bądź jak ma to miejsce w przypadku oficerek Sergio Grasso stosowane są elastyczne wstawki, które zapewniają pewną tolerancję do góry od wybranego obwodu.

Pamiętajmy, aby buty jeździeckie, które zamierzamy kupić były dobrej jakości. Warto zainwestować w egzemplarze wykonane z naturalnych materiałów, które będą dobrze odprowadzać nadmiar wilgoci. Przed zakupem upewnijmy się, że podeszwy są odpowiednio sztywne i wyprofilowane. Jazda w dobrze dobranych oficerkach zapewni nam nie tylko bezpieczeństwo, ale i dużo więcej przyjemności z uprawianej dyscypliny. Pewniejsze oparcie stopy w strzemieniu to większa kontrola nad koniem, a także stabilność dosiadu.