Jeździectwo – jakie korzyści nam przynosi?

Jazda konna jest wspaniałą formą aktywności fizycznej. Niektórzy z jeźdźców uprawia tą dyscyplinę dla rekreacji, a druga część podchodzi do tematu pod kątem sportowym. Obojętnie czym jest dla nas jazda konna uprawiając je mamy z tego dużo więcej korzyści niż miło spędzony czas oraz zgubione niechciane kalorie. Zatem czego uczy nas jeździectwo?

Przede wszystkim jeżdżąc konno mamy styczność z wierzchowcem. Żeby dobrze jeździć konno pomiędzy nim, a nami musi powstać więź. To natomiast wymaga obopólnego zrozumienia ze zwierzęciem. W czasie pogłębiania tej więzi nauczymy się cierpliwości jak również determinacji w dążeniu do założonego celu. Niezmiernie ważną korzyścią jest również łatwiejsze radzenie sobie w grupie. Kolejną istotną korzyścią płynącą z uprawiania jeździectwa jest pozyskiwanie informacji o sobie samym. Podczas procesu poznawania psychiki swojego konia dowiadujemy się dużej liczby rzeczy o sobie. To pomocne jest w łatwiejszym zrozumieniu siebie i otaczającego nas świata. To wszystko daje nam dużą pewność siebie.

Jeżeli poza samą jazdą na koniu opiekujemy się samodzielnie naszym wierzchowcem, wytworzy się w nas poczucie odpowiedzialności za żywą istotę. To jest bardzo ważną cechą w życiu, w szczególności dla dzieci.

Jeździectwo jest pomocnym w sprawniejszym radzeniu sobie ze stresem. Zazwyczaj konie są zwierzętami łagodnymi i mądrymi. Obcowanie z nimi pomaga nam się zrelaksować. Nie ma nic wspanialszego jak jazda w siodle po trudnym i stresującym dniu. Umożliwia nam to chociażby na chwilę oderwać się od trosk dnia codziennego.

Poza opisanymi korzyściami płynącymi z uprawiania jazdy konnej należy wspomnieć o tych najbardziej oczywistych, czyli korzyściach dla naszego ciała. Jazda konna pomaga nam w utrzymaniu wysokiej sprawności ciała. Będąc w siodle mamy wyprostowaną sylwetkę co pomaga nam w korygowaniu błędów postawy. Jazda konna oddziałuje również w pozytywny sposób na nasze serce, zmniejszając ciśnienie tętnicze i angażuje do wysiłku praktycznie wszelkie partie mięśni. Praktycznie rzecz ujmując jazda konna nie ma żadnego złego oddziaływania na nasze ciało.

Nie zapominajmy o tym, że jeżdżąc konno nie tylko uzyskujemy wyszczególnione korzyści, ale również ofiarujemy dużo od siebie. Jedynie tym sposobem jest możliwe w pełni czuć wszystkie korzyści płynące z jeździectwa.