Ochrona nóg konia

Nogi wierzchowca jak i jego kopyta podczas pracy są poddawane ogromnym przeciążeniom. Przez to narażone są na różne kontuzje oraz urazy w postaci – przeciążeń ścięgien, stłuczeń, okaleczeń, itp.
Nawet drobne urazy mogą prowadzić do wykluczenia naszego wierzchowca z pracy pod siodłem, z tego powodu bezwzględnie powinniśmy używać ochrony jego nóg. Obecnie w salonach jeździeckich jest dostępny szeroki wybór akcesoriów do ochrony nóg naszego konia przed uszkodzeniem. Sprawdźmy wiec w jaki sposób możemy ochronić naszego konia przed urazami nóg.

Podstawową oraz najbardziej znaną metodą chronienia nóg jest zakładanie bandaży. Chronią one głównie staw pęcinowy i zabezpieczają nogi konia przed drobnymi zranieniami. Nie zapominajmy, że bandaży nie można stosować do skoków oraz do jazdy w teren ze względu na możliwość zsunięcia się owijki w czasie skoku lub jazdy. Pod owijkę trzeba stosować podkład aby nie otrzeć kończyn wierzchowca. Bardzo ważną sprawą przy zakładaniu bandaży jest umiejętność ich odpowiedniego owinięcia.

Następnym zabezpieczeniem nóg konia jest stosowanie ochraniaczy. Ochraniacze zazwyczaj zrobione są ze skóry bądź tworzyw sztucznych. Ich dużą zaletą jest łatwość zakładania. Pewniejsze zapięcie pozwala na stosowanie ochraniaczy do skoków oraz jazdy w terenie. Specjalnym rodzajem ochraniaczy są ochraniacze transportowe stosowane do zabezpieczania kończyn wierzchowca w trakcie transportu. Należy jednak pamiętać, że ochraniacze muszą być dobrze dobrane do rodzaju wykonywanej konkurencji oraz do obwodu kończyn konia. Zbyt ciasne mogą powodować otarcia bądź niedokrwienie.

Celem ochrony piętek oraz koronek kopytowych stosuje się kalosze dla wierzchowców. Osłaniają one kopyta konia jeśli ma on tendencję do haczenia tylnymi kopytami o przednie.

Nie zapominajmy, że nie wszystkie dostępne w sklepach akcesoria do ochrony kończyn naszego konia spełnia swoją funkcję. Z tego względu do ich zakupu powinniśmy wybrać jedynie znany sklep jeździecki. Gdzie mamy gwarancję, że otrzymamy towar jest w pełni wartościowy a oprócz tego uzyskamy pomoc w doborze odpowiedniego dla nas modelu i wielkości.
Co prawda, niektórzy uważają, że ochraniacze albo inne formy ochrony kończyn nie są wymagana w większości przypadków a należy używać je w czasie realizowania jedynie, niektórych aktywności fizycznych, ale w rzeczywistości warto chronić naszego konia nawet podczas zwykłej jazdy.