Zakup konia

Decyzja o zakupie własnego wierzchowca przychodzi często w momencie, kiedy jesteśmy mocniej zaznajomieni z jeździectwem i mamy pewne doświadczenie w tej dziedzinie. Posiadanie własnego konia nie jest niezbędne do zaczęcia nauki jazdy gdzie to na czas jazdy korzystamy z użyczonego zwierzęcia. Ale posiadanie swojego konia daje dużo satysfakcji a szczególnie pozwala wytworzyć silniejszą więź między jeźdźcem a koniem i przez to bardziej radować się jazdą. Trzeba jednak pamiętać, iż oprócz korzyści płynących z tego faktu posiadanie własnego konia niesie za sobą dużo obowiązków, a także kosztów związanych z jego utrzymaniem. Przyjmuje się, że comiesięczny koszt utrzymania wierzchowca w mieście to koszt rzędu 1000 zł gdyż oprócz wyżywienia trzeba mu zapewnić lokum w stadninie. Również dla własnego zwierzęcia nabywamy zazwyczaj lepsze i kosztowniejsze akcesoria jeździeckie niż dla konia wypożyczonego. Dlatego też wydatki ponoszone w związku z posiadaniem konia są duże.
Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu wierzchowca?
Po pierwsze należy zwrócić uwagę na wiek, stan zdrowia i temperament wierzchowca. Bezwarunkowo przed kupnem należy dokonać badania weterynaryjnego wierzchowca a także przeprowadzić jazdę próbną. Sprzedawca co do zasady ma obowiązek poinformowania nas o stanie fizycznym zwierzęcia, jednakże nie wszyscy sprzedawcy są na tyle uczciwi, że przedstawią nam rzetelne informacje. Konie z reguły dzieli się na dwa rodzaje. Wierzchowce gorącokrwiste i zimnokrwiste. Gorącokrwiste konie mają lekką budowę i odznaczają się żywym temperamentem. Są o wiele cięższe do okiełznania niż konie zimnokrwiste, które to są o wiele bardziej spokojne, posiadają muskularną sylwetkę i wielką siłę. Należy sformułować swoje oczekiwania od wierzchowca co do jego przeznaczenia i swoich preferencji jeździeckich. Kiedy szukamy konia do zawodów najlepiej kupić wierzchowca gorącokrwistego o dużym temperamencie cechującego się dużą szybkością natomiast jeżeli poszukujemy zwierzęcia do jazdy rekreacyjnej trzeba zastanowić się nad kupnem wierzchowca z ras zimnokrwistych. Niewątpliwie prościej jeźdźcowi o niezbyt dużym doświadczeniu będzie posiadać wierzchowca już ujeżdżonego o właściwie uformowanym charakterze posiadającego więcej niż 8 lat. Bardzo młody koń nie będzie tak posłuszny jeźdźcowi, który posiada małe doświadczenie. Wzrost wierzchowca musi być dopasowany do wzrostu właściciela. Jeśli chodzi o płeć wierzchowca najbardziej ułożony będzie wykastrowany koń. Bardziej temperamentne są klacze i ogiery, które są zalecane dla najbardziej wtajemniczonych jeźdźców.
Decydując się na kupno konia należy to odpowiednio przemyśleć ponieważ koń nie jest przedmiotem, który można się pozbyć kiedy nam się znudzi. Posiadanie wierzchowca jest to przyjęcie na siebie obowiązku na kolejne dwadzieścia do trzydziestu lat. Z pewnością zaczynając przygodę z jeździectwem nie trzeba posiadać swojego konia a słuszniej wypożyczać go ze stadniny. W sposób ten w miarę rozwijania naszego zainteresowania związanego z jeździectwem będziemy pewniej podejmować tak poważne decyzje. Jak już kupimy swojego konia pamiętajmy o tym aby zapewnić mu jak najodpowiedniejsze warunki życia, zadbajmy o to by był prawidłowo odżywiany, posiadał dobre lokum a także kupujmy tylko najlepsze artykuły jeździeckie. Przez to będziemy się cieszyć znakomitą kondycją psychiczną i fizyczną konia przez długi czas.