Czapsy – obowiązkowe wyposażenie jeźdźca i alternatywa do oficerek

Czapsy – obowiązkowe wyposażenie jeźdźca i alternatywa do oficerek

Kompletując sprzęt i odzież jeździecką jako jedne z pierwszych, kupuje się buty. Jazda konna kojarzy się z oficerkami. W praktyce jednak ze względu na cenę i komfort użytkowania wybierane są niższe buty sztyblety w komplecie z czapsami. Dobrze dobrane będą prezentować się równie dobrze, a w użytkowaniu mogą mieć pewną przewagę nad oficerkami.

Czapsy – czym są?

Czapsy to element odzieży jeździeckiej, zakładane są na spodnie i buty jeździeckie. Mogą być wykonane ze skóry naturalnej, zamszowej lub materiałów syntetycznych. Rodzaj materiału przedkłada się na cenę i komfort noszenia. Producenci oferują standardowe wymiary w zależności od obwodu i długości łydki. Można także zamawiać czapsy szyte na zamówienie, takie będą idealnie pasować do nogi użytkownika.

Sprawdź czapsy premium w sklepie internetowym www.equishop.com: https://www.equishop.com/pl/31-czapsy-skorzane-sztylpy

W jakim celu stosuje się czapsy?

Podczas jazdy konnej łydka powinna przylegać do boku konia. Osłonięta tylko materiałem spodni jest narażona na otarcia. Dlatego w jeździectwie stosuje się albo wysokie buty typu oficerki, albo czapsy jako uzupełnienie niższych sztybletów. Czapsy nie tylko mają za zadanie chronić skórę jeźdźca, zapewniają także lepszą przyczepność łydki, co przekłada się na jakość i komfort jazdy.

Czapsy Sergio Grasso Walk&Ride
Reklama czapsów Walk&Ride firmy Sergio Grasso

Jak dobierać czapsy?

Czapsy są jednym z pierwszych elementów wyposażenia osoby, która zaczyna jeździć konno. Na początku można jeździć w zwykłych sportowych butach i dopasowanych spodniach, ale skóra łydki powinna być chroniona od początku. Otarcia powstałe podczas nauki mogą skutecznie zniechęcić do dalszych lekcji. Nowe czapsy powinny być mocno dopasowane (wręcz obcisłe) i sięgać wysokością prawie do zgięcia w kolanie. Najistotniejsze jest by podczas jazdy, nie uwierały pod kolanem, dlatego przymierzając najlepiej przyjąć ustawienie nogi jak podczas jazdy. W sklepie stacjonarnym można przymierzyć czapsy, natomiast kupując w internetowym, trzeba kierować się wymiarami: obwód i wysokość łydki.

Czapsy – jako alternatywa do oficerek

Oficerki, choć dobrze się prezentują i są bardzo wygodne podczas jazdy, nie należą do praktycznych w codziennym użytkowaniu. Jeździectwo to także szereg czynności wykonywanych w stajni takich jak np. czyszczenie koni, odprowadzanie ich na padok. Osoby jeżdżące rekreacyjne czy sportowo spędzają w stajni dużo czasu niekoniecznie poświęconego jazdom. Chodzenie w oficerkach nie należy do najwygodniejszych, dlatego czapsy mają tę przewagę nad nimi, że można je zdjąć po skończonej jeździe i chodzić w samych sztybletach. Możliwość zdjęcia czapsów po jeździe będzie także cenna w upalne dni i podczas uczestniczenia w rajdach konnych. Czapsy to dobra alternatywa do oficerek, dobrze dopasowane i wykonane ze skóry powinny zadowolić nawet osoby wymagające pod względem estetycznym.

Jak dbać o czapsy?

Czapsy mają kontakt z kurzem, błotem i potem konia. Jeżeli mają posłużyć dłużej, powinno się o nie dbać. Zabrudzenia należy usuwać na bieżąco, zgodnie z wytycznymi co dbania o konkretny rodzaj materiału. Skórzane, zamszowe czy z syntetycznej skóry przeciera się wilgotną szmatką, a bawełniane lub neoprenu można prać. Na umyte i wyschnięte czapsy powinien zostać nałożony preparat pielęgnujący, a w przypadku skóry także impregnujący.

Podsumowując, czapsy są obowiązkowym punktem wyposażenia jeźdźca, który nie używa oficerek. Ich zakup nie zrujnuje portfela, bo najtańsze można kupić już nawet za 70 zł, a odpowiednio zadbane posłużą przez długi czas.