Oficerki jeździeckie czy sztyblety – sprawdź, które będą lepszym wyborem

Oficerki jeździeckie czy sztyblety – sprawdź, które będą lepszym wyborem

Oficerki są to długie buty jeździeckie, które powinny być wytrzymałe a zatem wykonane ze skóry. Zapewnia to większe bezpieczeństwo w przypadku nadepnięcia przez konia a także ułatwia dosiad podczas jazdy. Oficerki jeździeckie usztywniają kostkę i chronią łydkę. Doskonale sprawdzają się zarówno podczas profesjonalnych zawodów jak i amatorskich treningów. Buty te są najczęściej wykonane ze skóry, rzadziej z innych materiałów, w związku z niezbędną ilością materiału (ponieważ buty sięgają do kolan), cena ich jest także wyższa niż sztybletów. Oficerki jeździeckie posiadają dodatkową wstawkę, która umożliwia lepsze dopasowanie buta do nogi. Największym atutem oficerek jest solidność wykonania i trwałość, z pewnością jest to inwestycja na lata. Co ważne, istnieje także możliwość wykonania tego rodzaju obuwia na wymiar, jak się jednak można domyślać jest to dodatkowo płatna. Na rynku jest jednak duży wybór oficerek dlatego łatwo dopasować ich wielkość, a także kształt do szerokości stopy oraz łydki jak i rodzaju podbicia

Oficerki Sergio Grasso

Sztyblety z kolei są to krótkie, sięgające za kostkę buty do jazdy konnej. Charakteryzują się płaską podeszwą oraz niewielkim obcasem. Ten rodzaj obuwia z pewnością w mniejszym stopniu trzyma sztywno kostkę, jest to istotne szczególnie przy zawodach – szczególnie skokach i krosie. Sztyblety są szczególnie polecane latem, ponieważ noga nie poci się tak jak w przypadku oficerek.Sztyblety mogą być wykonane ze skóry naturalnej, syntetycznej oraz gumy. W samych sztybletach możemy poruszać się po stajni czy też oporządzać konia natomiast przy jeździe konieczne jest założenie sztylpów lub czapsów. Są to ochraniacze, które łącznie ze sztybletami zastępują w całości oficerki. Istotnymi cechami przy wyborze sztybletów jest podeszwa antypoślizgowa, stabilny obcas oraz usztywniony przód. Buty te dużo łatwiej jest zakładać oraz zdejmować, ze względu na mniejszą ilość materiału zostaje zminimalizowane ryzyko obtarć czy niedopasowań.

Sztyblety Sergio Grasso

Podsumowując, szukając obuwia do jazdy konnej wszystko zależy przede wszystkim od własnych preferencji. Wybierając pomiędzy oficerkami jeździeckimi a sztybletami najlepszą opcją będzie wybranie się najpierw do sklepu stacjonarnego nawet jeżeli finalnie zakupisz obuwie przez internet. Duży wybór oficerek i sztybletów znajdziesz: Tutaj Jest to poważny wybór, który ma zapewnić bezpieczeństwo oraz satysfakcję z jazdy konnej, dlatego też przymierz dokładnie oba typy obuwia i sprawdź, w którym będziesz czuł się komfortowo. Co do zasady oficerki jeździeckie są butami do profesjonalnej jazdy konnej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby także korzystali z nich amatorzy.