Co jest potrzebne do jazdy konnej?

Jeśli nie próbowałeś jazdy konno, mnóstwo kwestii jest z pewnością nowością. Jak ubiera się jeździec? Jak nazywamy elementy wyposażenia do jazdy konnej? Jak troszczyć się o konia, o wygląd konia, jego zdrowie, jego kondycję? Jak przygotować zarówno siebie jak i konia do jeżdżenia? Są to jedynie niektóre sprawy, które budzą zainteresowanie wśród młodych adeptów jeździectwa, nie wspominając o wszystkich sprawach które dotyczą techniki jazdy na koniu.
Jeśli chodzi o wyposażenie do jazdy na koniach,można podzielić je ogólnie na artykuły dla jeźdźca a także artykuły dedykowane dla konia.

Dla jeźdźca
Jeździec musi mieć dobry ubiór, choć dla osoby początkującej inwestycja w specjalistyczną odzież zwykle nie jest konieczne. Jednak z czasem warto zadbać o odpowiednie ubranie i odzież.
Bardzo ważnym punktem ubrania każdego jeźdźca jest kask jeździecki – chroni on głowę przed urazami podczas gdy spadniemy z konia. Istotne jest również obuwie. Buty dla jeźdźca można mieć wysokie lub niskie. Obuwie wysokie, czyli po prostu oficerki są wykonane ze skóry naturalnej, skóry ekologicznej lub też z gumy. Tak samo ma się sprawa niskimi –również one mogą być wykonane z wszelakich rodzajów tworzyw. Niskie buty uzupełnia się specjalistycznymi ochraniaczami. Ochraniacze te nazywamy czapsami lub sztylpami, chronią one łydkę przed bolesnymi otarciami i są pomocne w jej stabilizacji. Jeżeli wiemy, że będziemy często jeździć konno, warto wyposażyć się w bryczesy. Bryczesy to spodnie przeznaczone dla jeźdźca, które przylegają do ciała, uszyte z rozciągliwego tworzywa i częściowo ze skóry naturalnej. Te komfortowe spodnie nie ograniczają ruchów, nie mają również szwów tam, gdzie spowodowałyby otarcia, właśnie dlatego jazda w nich jest komfortowa. Co jeszcze można wymienić? Do artykułów dla człowieka zaliczamy rękawiczki, baty i palcaty kurtki, kamizelki, koszulki. W odzieży możemy też dokonać podziału na odzież ochronną i odzież konkursową.

Siodło skokowe, siodło ujeżdżeniowe czy siodło wszechstronne?
Wśród akcesoriów dla konia można wymienić sporo składników, które gwarantują wygodną i bezpieczną jazdę zarówno dla człowieka, jak i zwierzęcia. Dość oczywistym wyposażeniem dla konia są siodła. To naprawdę ważne by siodło było odpowiednio dopasowane do do grzbietu konia a także do rodzaju aktywności. Siodło skokowe i siodło ujeżdżeniowe jest zrobione trochę inaczej niż np. siodło do rekreacyjnej jazdy w terenie czy siodło wyścigowe. Jakie wyjątkowe cechy mają charakterystyczne poszczególne siodła? Siodło skokowe posiada płaskie siedzisko a tybinki (elementy z boku siodła) są wysunięte do przodu, posiadają też dosyć duże poduszki kolanowe. Z kolei siodło ujeżdżeniowe ma głębokie siedzisko i prostą tybinkę. Siodło wszechstronne jest jakby złotym środkiem między siodłami skokowym a ujeżdżeniowym – np. jeżeli chodzi o wysunięcie tybinki. Oprócz siodła mamy również specjalny osprzęt do niego. Poza tym możemy wyszczególnić całe mnóstwo innych elementów wyposażenia. mamy ochraniacze, maski, bandaże. Derki czyli okrycia konia, które mogą zakrywać cały tułów, szyję i zad. Czapraki czyli specjalne podkładki pod siodło, wykonywane z płótna,filcu lub futra mające chronić grzbiet koński przed otarciem. Uprzęże, ogłowia, kantary. także można zakupić różnorakie ozdoby. Nie mówiąc o całej gamie środków do pielęgnacji konia.
Choć na pierwsze zajęcia jazdy konnej możemy przybyć właściwie bez wiedzy w zakresie koni oraz wyposażenia dla nich, warto poświęcić chwilę na zdobycie wiedzy z tych zagdnień. Szczególnie wtedy, gdy chcemy by uczynić jazdę na koniu naszą pasją życiową.