Zdrowe nogi wierzchowca przekładają się na całokształt jego zdrowia. Świadomość jeźdźców w zakresie pielęgnacji, a także ochrony kończyn konia znacząco się zwiększyła w ostatnich latach. Zazwyczaj każdy jeździec wie jak istotna jest odpowiednia higiena, stosowanie różnych wcierek usprawniających regenerację mięśni po treningu, jak również podejmowanie pozostałych działań prowadzących do polepszenia stanu nóg wierzchowca. Jednakże nie każdy z nas widzi potrzebę stosowania ochraniaczy. W rzeczywistości są one w stanie zabezpieczyć naszego wierzchowca przed doznaniem poważnych kontuzji. Dzieje się tak nie tylko przez osłonę kończyny przed uderzeniami, ale także przez realizację funkcji stabilizującej dla danych odcinków nogi. Warto wiedzieć jak należy prawidłowo dobrać je do potrzeb naszego konia i na co trzeba zwrócić wyjątkową uwagę przy ich zakupie.
W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów ochraniaczy w różnych przedziałach cenowych. Jeźdźcom nie nieorientującym się w tematyce ochraniaczy ich właściwy wybór może sprawić wiele trudności. W rzeczywistości nie jest to aż tak ciężkie. Wystarczające jest minimum gruntownej wiedzy na ich temat, aby wybrać ochraniacze idealnie spełniające nasze potrzeby.
Na rynku możemy spotkać wiele różnych ochraniaczy. Można je skategoryzować ze względu na przeznaczenie, jak również użyte do ich konstrukcji materiały. Pod kątem przeznaczenia można rozróżnić:
- Ochraniacze transportowe – jest to typ ochraniaczy przeznaczony do stosowania podczas transportu konia. Wykonane są przeważnie z gąbki pokrytej materiałem. Chronią większą część kończyny konia. Ich głównym zadaniem jest ochrona nóg konia w czasie transportu oraz w pewnych przypadkach ich ochrona w boksie. Nie są przeznaczone do zastosowania w sporcie.
- Ochraniacze skokowe – ochraniacze te stworzono pod kątem zapewnienia jak najlepszej ochrony nóg wierzchowca w czasie skoków. W przeważającej większości są to sztywne skorupy osłaniające nogę. Nie mogą one ograniczać ruchomości stawu pęcinowego.
- Ochraniacze ujeżdżeniowe – w dresażu zazwyczaj używa się tylko owijki. Jednakże w czasie ćwiczeń zaleca się stosowanie normalnych ochraniaczy. Ochraniacze ujeżdżeniowe osłaniają cały obwód nogi wierzchowca. Często główną różnicą w stosunku do ochraniaczy skokowych jest ich fason.
- Ochraniacze ogólnoużytkowe – Skupiają one właściwości ochraniaczy skokowych i ujeżdżeniowych. Jest to najbardziej wszechstronny typ ochraniaczy, znakomicie spełniający swoje przeznaczenie w czasie jazdy terenowej, a także w pozostałych dyscyplinach jeździeckich.
- Ochraniacze magnetyczne – Mimo tego, że pozytywne działanie pola magnetycznego na regenerację mięśni jest znane od lat to ochraniacze te są dość świeżym produktem na rynku. Mają one na celu przyśpieszenie regeneracji kończyn konia, po długich ćwiczeniach lub w czasie pozabiegowej rekonwalescencji.
- Kalosze – używane są do ochrony koronek kopyt przed urazami mechanicznymi. Przeważnie są zrobione z gumy albo pianki neoprenowej.
- Owijki – ich najważniejszym zadaniem jest stabilizacja ścięgien w czasie treningu. Nie chronią one nogi konia przed skutkami urazów mechanicznych. Mogą tylko ochronić przed niewielkimi urazami. Wyróżnić tu można owijki zrobione z polaru, elastyczne, a także polarowo-elastyczne. Owijki polarowe używane są głównie w celach rozgrzewających. Owijki elastyczne muszą być bezwzględnie stosowane na podkłady, gdyż mogą powodować obtarcia. Natomiast owijki elastyczno-polarowe przeznaczone są do zakładania w czasie ćwiczeń bez wymogu użycia podkładów.
Ochraniacze zrobione są przeważnie z neoprenu, materiałów sztucznych bądź skóry. Najłatwiejsze w czyszczeniu są ochraniacze zrobione z tworzyw sztucznych, ale przy przestrzeganiu wytycznych producenta czyszczenie pozostałych materiałów nie powinno nastręczać poważniejszych problemów. Wytrzymałość ochraniaczy w każdej z tych grup jest na podobnym poziomie, przy przestrzeganiu właściwej ich pielęgnacji.
Jeśli już określimy jaki typ ochraniaczy jest nam niezbędny musimy zwrócić uwagę na parę detali. Przede wszystkim sprawdźmy z czego wykonane są ochraniacze. Ochraniacze muszą być stworzone z wytrzymałych materiałów a ich konstrukcja musi gwarantować komfortowe stosowanie. Zwróćmy uwagę na jakość przeszyć oraz miejsc klejenia, czy nie odstają jakiekolwiek drażniące krawędzie, które mogłyby powodować dyskomfort w czasie użytkowania. Bardzo istotny jest także sposób ich zapinania. Najistotniejsze żeby był on trwały. Jego rodzaj musi być dopasowany do rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej. Najpewniejsze są mocowania na kołki oraz mocne rzepy. Przeciwdziałają one przypadkowemu spadnięciu ochraniacza z nogi wierzchowca. Powinniśmy również wziąć pod rozwagę przewiewność ochraniaczy. Markowe produkty zazwyczaj sprawnie odprowadzają ciepło z wnętrza skorupy co jest bardzo istotne dla prawidłowego działania aparatu ruchowego konia.
Nie zapominajmy, że warto osłaniać nogi swojego wierzchowca, nawet jeśli nie ma on uwarunkowań do ścigania się albo strychownia. Jeśli dalej będziecie mieli niepewność jakie ochraniacze są najodpowiedniejsze dla waszego wierzchowca, powinniście skorzystać z pomocy obsługi salonu jeździeckiego, która z pewnością zaproponuje modele dopasowane konkretnie do waszych potrzeb.