Jak ubrać się komfortowo i bezpiecznie do jazdy konnej?

Komfort a bezpieczeństwo w siodle

Jeżdżąc konno chcemy czuć się lekko i swobodnie w siodle, gdyż od komfortu naszego i wierzchowca zależy w dużej mierze sprawność treningu. Rynek osprzętu jeździeckiego obfituje w przeróżne wersje ubrań oraz pozostałych akcesoriów dla jeźdźców. Skupiamy się na doborze najwygodniejszego dla nas ubioru dla jeźdźców zapominając przeważnie o kwestii bezpieczeństwa. Dużo osób twierdzi, że bezpieczeństwo i wygoda nie idzie w parze. Przeważnie potwierdza się prawdziwość tego twierdzenia, jednak nie musi tak być. Zatem na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego dla nas oraz dla naszego wierzchowca osprzętu jeździeckiego?

Podstawą komfortowej oraz rozważnej jazdy jest właściwe wyposażenie jeździeckie. Wszystkie części ubioru jeździeckiego powinny być przeznaczone konkretnie do jazdy konnej. Nie wolno zastępować poszczególnych części ubioru jeździeckiego garderobą codzienną. Jeździec musi być wyposażony w oficerki albo sztyblety, które osłonią jego nogi przed obtarciami i w chwili spadnięcia nie uwięzną w strzemieniu. Bryczesy zagwarantują doskonałe trzymanie na grzbiecie, co zagwarantuje jeźdźcowi większą stabilność. Górna partia stroju musi być dostosowana do warunków pogodowych. W upalne dni zaleca się ubieranie przewiewnych koszulek a w dni chłodne trzeba stosować kurtki z nieprzemakalnego tworzywa Należy, również rozważyć stosowanie ochronnej kamizelki jeździeckiej. Ochroni ona górne partie ciała oraz narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami powstającymi w wyniku upadku. Czasem można się spotkać z opiniami, że kamizelki krępują ruchomość co jest nie prawdziwe. Ręce jeźdźca powinny być odziane w rękawiczki, które pozwolą na pewniejsze trzymanie wodzy i osłonią dłonie przed obtarciami. Najważniejszym elementem stroju jeźdźca odpowiedzialnym za bezpieczeństwo jest kask. Musi być on dobrze dopasowany i wyposażony w trzypunktowe zamocowanie. Żeby kask pełnił swoją rolę musi posiadać atesty bezpieczeństwa. Kaski bez atestów nie ochronią naszej głowy w należyty sposób. Nie zapominajmy, że najważniejszą kwestią dla komfortu noszenia stroju jeździeckiego jest właściwe dobranie wielkości ubrań a także ich należyta jakość. Tworzywa słabej jakości mogą być niemiłe dla jeźdźca oraz wywoływać odparzenia i otarcia.

Nasz koń także powinien komfortowo czuć się w używanym osprzęcie do jazdy konnej. Najistotniejszym elementem jego osprzętu jest siodło, które powinno być dobrej jakości ponieważ to od niego zależne jest w głównej mierze jego świetne samopoczucie oraz zdrowie. Nabyte siodło musi być indywidualnie ustawione do budowy anatomicznej wierzchowca, ponieważ jedynie w tedy nie będzie go uwierało oraz oprze masę jeźdźca na wystarczająco dużej powierzchni ciała konia. Istotna jest także jakość pozostałego sprzętu do jazdy konnej, który powinien być odpowiednio dopasowany do naszego wierzchowca.

Właściwie dobrany osprzęt jeździecki, wysokiej jakości zapewni nam oraz naszemu wierzchowcowi sporą wolność ruchu oraz komfort pracy. Z tego względu nie możemy bagatelizować tej kwestii i rozważnie robić nasze zakupy.