Czego możemy nauczyć się z jeździectwa?

Jazda konna jest wspaniałą formą aktywności fizycznej. Niektórzy z jeźdźców uprawia ten sport dla relaksu, a druga część podchodzi do tematu pod kątem sportowym. Bez względu czym jest dla nas jeździectwo uprawiając je otrzymujemy z tego dużo więcej korzyści niż miło spędzony czas oraz zgubione niechciane kalorie. Zatem czego uczy nas jeździectwo?

Po pierwsze uprawiając jeździectwo mamy kontakt z wierzchowcem. Żeby sprawnie jeździć konno pomiędzy nim, a nami musi powstać więź. To jednak wymaga obopólnego zrozumienia ze zwierzęciem. W trakcie pogłębiania tej więzi nauczymy się cierpliwości jak również determinacji w osiąganiu postawionego celu. Bardzo ważną korzyścią jest również lepsze radzenie sobie w grupie. Następną ogromną korzyścią wynikającą z uprawiania jeździectwa jest uzyskiwanie wiadomości o samym sobie. Podczas procesu poznawania psychiki swojego wierzchowca uczymy się wielu rzeczy o sobie. Co pomocne jest w łatwiejszym zrozumieniu siebie oraz otaczającego nas świata. To wszystko daje nam większą pewność siebie.

Jeżeli poza samą jazdą na koniu opiekujemy się osobiście naszym wierzchowcem, wytworzy się w nas odpowiedzialność za żywe stworzenie. To jest bardzo istotną cechą w życiu, szczególnie dla dzieci.

Jeździectwo pomaga w sprawniejszym poradzeniem sobie ze stresem. Z natury konie są zwierzętami łagodnymi i inteligentnymi. Współpraca z nimi pomaga nam się odprężyć. Nie ma nic wspanialszego jak jazda w siodle po trudnym oraz stresującym dniu. Umożliwia nam to chociażby na parę chwil zapomnieć o troskach dnia codziennego.

Poza wymienionymi korzyściami pochodzącymi z uprawiania jeździectwa należy wspomnieć o tych najbardziej oczywistych, czyli korzyściach fizycznych. Jeździectwo pomaga nam w utrzymaniu wysokiej sprawności fizycznej. Będąc w siodle utrzymujemy wyprostowaną sylwetkę co jest pomocne w naprawianiu błędów postawy. Jazda konna oddziałuje również w pozytywny sposób na stan naszego serca, obniżając ciśnienie tętnicze oraz angażuje do pracy praktycznie wszelkie partie muskulatury. Praktycznie rzecz biorąc jazda konna nie ma żadnego złego wpływu na nasze ciało.

Pamiętajmy o tym, że z jeździectwa nie tylko uzyskujemy wymienione korzyści, ale także dajemy dużo od siebie. Jedynie w ten sposób jesteśmy w stanie w pełni czuć wszystkie zalety pochodzące z jazdy konnej.