Czy jestem gotów na własnego wierzchowca?

Decydując się na kupno swojego konia przeważnie nie zastanawiamy się wcześniej nad sprawą wszystkich obowiązków, z którymi musimy się liczyć gdy staniemy się już jego właścicielami. Zakup wierzchowca musi być dobrze przemyślany ponieważ koń nie jest rzeczą, której możemy się pozbyć gdy nam nie będzie już odpowiadać.

Przed zakupem konia powinniśmy skorzystać z przeglądu weterynaryjnego. Umożliwi nam to na pozbycie się wielu niemiłych problemów zdrowotnych, które mogą się pojawić po jego zakupie. Przegląd pozwoli nam mieć pewność, że kupowane zwierzę jest w pełni zdrowia i nie ma żadnych zatajonych schorzeń.

Jak już będziemy właścicielami naszego wymarzonego konia powinniśmy mu dać odpowiednie schronienie. Jeżeli sami nie posiadamy warunków żeby go trzymać powinniśmy skorzystać z ofert pensjonatów dla koni. Większość pensjonatów zapewnia całościową obsługę koni. Warto zaznajomić się uprzednio z warunkami panującymi w wybranej stajni. Zobaczmy jaka jest wielkość oraz czystość boksów. Ściółka powinna być często zmieniana a ściany oraz drzwi boksu czyste. Trzeba również zorientować się jaki jest stan pozostałych wierzchowców. Powinny być one czyste oraz dobrze karmione. Bardzo ważnym elementem są pastwiska i wybiegi wokół stajni. Powinny być one wystarczająco duże, wypielęgnowane i zagrodzone. Jeżeli dostępna jest ujeżdżalnia kryta, musi być bezpieczna dla naszego konia. Aby to ocenić musimy zobaczyć czy podłoże jest oczyszczone oraz nie ma na nim żadnych szykan. Kolejnym ważnym elementem jest dostęp do opieki weterynaryjnej i kowala.

Bardzo ważną ale często zapominaną kwestią jest ubezpieczenie konia. Warto pomyśleć o tym zawczasu.

Posiadanie własnego konia wymaga od nas zakupu całego osprzętu konia i akcesoriów dla jeźdźca. Nabywając wszelkie potrzebne akcesoria jeździeckie należy postawić na znane i renomowane firmy. Ich jakość i wytrzymałość będzie dużo wyższa od tanich odpowiedników. Nie wolno zapominać, że dobrze dobrany sprzęt jeździecki najwyższej jakości dobrze wpłynie na samopoczucie naszego wierzchowca. Na przykład nie powinniśmy szukać oszczędności na kupnie siodła, ponieważ może ono uwierać naszego konia i prowadzić do nieodwracalnych zmian w obrębie jego kręgosłupa.

Pamiętajmy, że decydując się na zakup wierzchowca nie powinniśmy myśleć jedynie o korzyściach wywodzących się z faktu jego posiadania. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się czy jesteśmy gotowi na przyjęcie na siebie takiego obowiązku. Świadomie podjętej decyzji z na pewno nie będziemy żałować a fakt posiadania swojego wierzchowca sprawi nam wiele przyjemności.