Czy na pewno jestem gotowy na posiadanie konia?

Podejmując decyzję o zakupie własnego wierzchowca przeważnie nie zastanawiamy się wcześniej nad kwestią wszystkich obowiązków, z którymi musimy się liczyć gdy staniemy się już jego właścicielami. Kupno wierzchowca musi być dobrze przemyślane gdyż zwierze nie jest rzeczą, której możemy się pozbyć gdy nam nie będzie już odpowiadać.

Przed zakupem konia powinniśmy skorzystać z przeglądu weterynaryjnego. Pozwoli nam to na pozbycie się wielu nieprzyjemnych niespodzianek ze zdrowiem, które mogą wystąpić po jego zakupie. Przegląd da nam pewność, że kupowane zwierzę jest w pełni zdrowia i nie posiada żadnych zatajonych schorzeń.

Jak już staniemy się właścicielami naszego upragnionego zwierzęcia powinniśmy mu zapewnić dobre lokum. Jeżeli sami nie posiadamy możliwości żeby go trzymać powinniśmy skorzystać z ofert pensjonatów dla koni. Większość pensjonatów zapewnia kompleksową obsługę koni. Warto zaznajomić się uprzednio z warunkami panującymi w wybranej stajni. Zwróćmy uwagę na wielkość i czystość boksów. Ściółka powinna być często wymieniana a ściany i drzwi boksu wyczyszczone. Trzeba również zorientować się jaki jest stan pozostałych wierzchowców. Muszą być one zadbane oraz dobrze karmione. Bardzo ważnym elementem są pastwiska i wybiegi obok pensjonatu. Powinny być one odpowiednio duże, zadbane i ogrodzone. Jeżeli udostępniana jest ujeżdżalnia zakryta, powinna być bezpieczna dla naszego konia. Aby to sprawdzić musimy zobaczyć czy podłoże jest czyste oraz nie ma na nim żadnych szykan. Kolejnym ważnym elementem jest dostęp do opieki weterynaryjnej oraz kowala.

Bardzo ważną ale często pomijaną sprawą jest ubezpieczenie wierzchowca. Warto myśleć o tym zawczasu.

Posiadanie własnego wierzchowca wymaga od nas kupna całości rzędu końskiego i wyposażenia jeźdźca. Kupując wszelkie niezbędne akcesoria jeździeckie należy wybierać znane i renomowane firmy. Ich jakość i wytrzymałość będzie o wiele większa od tanich odpowiedników. Nie wolno pomijać, że odpowiednio dopasowany sprzęt jeździecki wysokiej jakości dobrze wpłynie na stan zdrowia naszego konia. Na przykład nie powinniśmy oszczędzać pieniędzy na zakupie siodła, gdyż może ono obcierać naszego konia oraz doprowadzić do bezpowrotnych zmian w rejonie jego grzbietu.

Nie zapominajmy, że decydując się na zakup wierzchowca nie powinniśmy myśleć tylko o korzyściach płynących z faktu jego posiadania. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się czy jesteśmy przygotowani na przyjęcie na siebie takiego zobowiązania. Świadomie zrealizowanej decyzji z na pewno nie będziemy żałować a fakt posiadania swojego konia sprawi nam dużo radości.