Dlaczego koń nie współpracuje z nami?

Pomimo dobrego przygotowania teoretycznego i praktycznego czasem zdarza się, że trening z koniem nie przebiega tak jak byśmy sobie tego mogli życzyć. Między jeźdźcem a wierzchowcem nie ma komunikacji, a praca w siodle bywa praktycznie niemożliwa bo wierzchowiec nie reaguje na nasze rozkazy i nie chce opanowywać nowych rzeczy. Przeważnie przyczyn takiego zachowania upatrujemy po stronie niewłaściwego lub źle dopasowanego sprzętu jeździeckiego a nawet przerzucamy winę na samo zwierzę. Jak wiadomo powodów może być na prawdę wiele, ale w rzeczywistości większość błędów podczas jazdy jest wywoływana z naszej winy. Dlatego też analizowanie niepowodzeń powinniśmy rozpocząć od naszego postępowania.

Najczęściej do popełniania błędów dochodzi w momencie kiedy posiadamy za dużą pewność siebie. Gdy nabieramy doświadczenia w jeździectwie przestajemy często zauważać swoje błędy, ponieważ tracimy czujność. Doprowadza to nawet do sytuacji gdzie w ogóle nie bierzemy pod uwagę możliwości popełnienia przez nas pomyłek. Pamiętajmy, że nawet najbardziej zdolny jeździec może popełniać błędy, najistotniejsze aby wyłapywać te błędy i je jak najprędzej likwidować.

Istnieje także duża grupa jeźdźców o zbyt małej pewności siebie bądź zbyt niewielkich umiejętnościach, przez co nie potrafią oni panować nad wierzchowcem. Stosowanie pomocy jeździeckich w ich przypadku nie przynosi upragnionego efektu, a koń czując ich niepewność wykorzystuje to i przeciwstawia się narzucaniu woli jeżdżącego.

Dość często powodem nieposłuszeństwa wierzchowca jest nasza niewłaściwa reakcja na niepowodzenia. Jeżeli nie udaje nam się zrealizować zamierzonego celu ćwiczeń zaczynamy się denerwować. Nie pamiętamy o tym, że praca z wierzchowcem wymaga od nas cierpliwości. Nasze emocje przenosimy na naszego konia, nadużywając bata i stosując bez umiaru pozostałe pomoce jeździeckie. Tracimy w ten sposób dobry kontakt z naszym koniem a trening staje się zupełnie nieefektywny.

Kolejnym często spotykanym powodem nieposłuszeństwa konia jest brak rozumienia jego psychiki oraz natury. Nie zapominajmy, że nawet szeroka wiedza związana z jeździectwem nie przyda się na nic jeśli nie będziemy mogli rozumieć naszego konia. Z tego powodu też zawsze starajmy się go zrozumieć, tym sposobem będzie nam łatwiej wpływać na jego poprawne zachowanie.

Pamiętajmy, że jeździectwo to coś więcej niż szeroka wiedza oraz ciężki trening. Jest to obcowanie ze zwierzęciem mającym uczucia, własny charakter i sposób rozumowania. Z tego względu jazda konna wymaga od nas cierpliwości, determinacji w osiąganiu wyznaczonego celu, a głównie uzyskiwania porozumienia i współpracy z naszym partnerem.