Dostosowanie długości strzemion do jeźdźca

Duży wpływ na to jak sprawnie radzimy sobie w siodle ma nasze doświadczenie oraz jakość akcesoriów jeździeckich. Często dużą uwagę przykładamy do tego drugiego czynnika. Zapominamy przy tym często jak ważną kwestią jest właściwe dobranie oraz regulacja tego sprzętu jeździeckiego. Spore znaczenie dla właściwego wpływania pomocami jeździeckimi ma dosiad jeźdźca. Jego staranność zależna jest niezaprzeczalnie od naszych zdolności jak i odpowiedniego dopasowania długości strzemion. Długość strzemion ma także duży wpływ na bezpieczeństwo nasze i konia. Warto więc bliżej zapoznać się ze sprawą regulacji naszych strzemion.

Długość strzemion zależy nie tylko od długości nogi jeźdźca, ale i także od uprawianej konkurencji jeździeckiej oraz warunków jazdy.

Regulację długości strzemion rozpoczynamy stojąc jeszcze na ziemi. Przybliżamy się do wierzchowca i ustawiamy się przodem do jego boku. Długość puśliska powinna odpowiadać mierze skierowanej do zamka ręki. Kolejny etap ustalania długości puślisk realizowany jest z siodła. W tym celu siedząc w siodle wyjmujemy stopy ze strzemion, a następnie opuszczamy je luźno po bokach konia. Poprawnie ustawione strzemiona (https://www.equishop.com/pl/49-strzemiona-jezdzieckie-do-jazdy-konnej) powinny sięgać nam do kostki.

W ten sposób mamy wyregulowaną długość podstawową strzemion, która jest wyjściowa do regulacji strzemion pod konkretny styl jazdy bądź konkurencję, którą trenujemy.

Jeśli będziemy ćwiczyć dresaż nasze strzemiona powinny być dłuższe nieznacznie. Do skoków musimy zmniejszyć długość trochę w stosunku do ustawienia standardowego. Ścigając się strzemiona są przeważnie mocno krótsze.

Należy też zaznaczyć, że strzemiona muszą być takiej samej długości. Jednakże w pewnych okolicznościach ortopedycznych dopuszczalna jest różnica pomiędzy długością lewego oraz prawego strzemienia.

Trzeba stałe sprawdzać stan puślisk, ponieważ ich zerwanie może zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Również w czasie wchodzenia z ziemi lewe puślisko będzie się bardziej naciągać od prawego, dlatego też raz na jakiś czas można zamienić je miejscem z lewym puśliskiem.

Nie zapomnijmy o tym, aby zawsze odpowiednio wyregulować długość strzemion, unikniemy dzięki temu popełniania dużej liczby błędów, a jazda konna będzie dla nas dużo przyjemniejsza.