Jak kompleksowo wyposażyć stajnię?

Bycie właścicielem wierzchowca to wielki obowiązek, a także nie mniejsze wydatki. Jeśli już zostaniemy szczęśliwymi posiadaczami własnego wierzchowca to zazwyczaj najpierw myślimy nad wyborem odpowiedniego czapraka, derki oraz kompletnego wyposażenia dla naszego konia. Nierzadko zdarza się, że nie przywiązujemy tak dużej uwagi odnośnie miejsca pobytu naszego konia. Wielu z nas podejmie decyzję o skorzystaniu z usług stajni albo tzw. hoteli dla koni. W takim przypadku nasze działania zawężają się do wyboru najlepszej oferty. Pamiętajmy jednak, żeby odpowiednio zweryfikować to miejsce przed podpisaniem umowy i upewnić się czy nasz wierzchowiec będzie miał zapewnione odpowiednie warunki. Co w przypadku jeśli zapragniemy sami zbudować i wyposażyć stajnię? Nic nie stanie nam na przeszkodzie, jednakże powinniśmy się dobrze przygotować.

Rozpocznijmy od zaprezentowania boksu. Przede wszystkim boks musi mieć wystarczające wymiary dopasowane do gabarytów naszego wierzchowca. Za mały może niekorzystnie wpływać na komfort jego użytkowania więc nasz pupil nie będzie czuł się w nim szczęśliwy. Bardzo ważną kwestią jest, także właściwe utrzymanie czystości, które jest zależne przede wszystkim od rodzaju użytej ściółki oraz częstości jej wymieniania. Zdecydować się możemy na ściółkę słomianą, wióry oraz torf. Słoma jest jedną z najczęściej rekomendowanych ściółek ze względu na wysoką chłonność, niewielkie pylenie. Należy jednak pamiętać, że każdy z wymienionych rodzajów ściółek spełni doskonale swoją funkcję o ile będzie ona często zmieniana. Poleca się codzienną kontrolę zanieczyszczenia ściółki w boksie. Co tydzień cała ściółka musi być zmieniona a sam boks odkażony. Następną ważną sprawą jest zagwarantowanie stałego dostępu do czystej wody. Warto w tym celu skorzystać z poidła automatycznego, dzięki czemu woda będzie zawsze czysta. dobrze jest także pomyśleć o właściwym worku na siano i żłobie, co pomoże nam w utrzymaniu odpowiedniego porządku w boksie a koń będzie miał łatwiejszy dostęp do jedzenia.

Poza wyposażeniem samego boksu warto pomyśleć o różnego rodzaju elementach wyposażenia przeznaczonych do składowania akcesoriów jeździeckich. Siodła należy trzymać na odpowiednim haku a derki, ogłowia oraz czapraki należy przechowywać na wieszakach. Nie można także zapomnieć o różnego rodzaju środkach pielęgnacyjnych, szczotkach oraz wiadrach, które posłużą nam do sprzątania stajni jak również do pielęgnacji naszego wierzchowca. Lista produktów może zdawać się bardzo długa i przy tym kosztowna, jednakże dużo przedsiębiorstw oferuje kompleksowe wyposażenie do stajni w przystępnych cenach. Między innymi taką firmą jest Busse, dzięki której za niewygórowane pieniądze wyposażymy naszą stajnię we wszystkie potrzebne akcesoria. Warto przed rozpoczęciem urządzania stajni zrobić dobre rozeznanie na rynku gdyż wyposażenie do stajni nie jest aktualnie towarem ciężkim do zdobycia.

Budowa stajni, jak również jej utrzymanie nie jest najtańsze, ale sam fakt jej posiadania daje nam bardzo wiele zadowolenia i umożliwia na zapewnienie jeszcze lepszej opieki naszemu pupilowi. Szczerze można zaproponować to wszystkim jeźdźcom, którzy mają odpowiednie możliwości finansowe, a także przestrzenne na swojej posesji.