Jak nie zrobić sobie krzywdy jeżdżąc na koniu?

Jazda na koniu jest doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Kontakt z wierzchowcem sprawia nam wiele przyjemności, a także jest doskonałą formą aktywności ruchowej. Mimo swych zalet jest to zajęcie dość kontuzyjne. Dlatego tak ważna jest tu sprawa naszego bezpieczeństwa. Abyśmy mieli możliwość w pełni cieszyć się bezpieczną jazdą przestrzegajmy zawsze poniższych zasad.

Przeważnie nasz kontakt z jeździectwem rozpoczyna się w szkółce jeździeckiej gdzie udoskonalamy swoje umiejętności. W pierwszej kolejności musimy zorientować się jak o nasze bezpieczeństwo dba dany ośrodek jeździecki. Decydującą kwestię ma tu odpowiednio przeszkolona kadra pracowników. Obowiązkowo osoba, która będzie nas uczyła jeździć musi mieć stosowane certyfikaty. Jest to bardzo istotne, gdyż od tego jak zostaniemy przygotowani zależeć będzie nasze bezpieczeństwo na grzbiecie konia. Pod nadzorem dobrego instruktora będziemy popełniali mniej błędów. Kolejnym ważnym elementem jest stan i organizacja ujeżdżalni. Trzeba zwrócić sporą uwagę czy ujeżdżalnia jest zagrodzona, czysta i nie ma żadnych przeszkód w postaci filarów, nierównej nawierzchni itp. Pamiętajmy, że czasem z pozoru mało znacząca przeszkoda może okazać się bardzo niebezpieczna dla jeźdźca pędzącego na koniu. Warto również zainteresować się czy dany ośrodek jeździecki posiada wykupione ubezpieczenie dla swoich klientów.

Nasze bezpieczeństwo, w siodle zależy głównie od naszych zdolności i od tego jaki sprzęt jeździecki mamy. Na konia bezwzględnie musimy być właściwie ubrani. Odpowiedni ubiór jeźdźca składa się głównie z:
Kasko-toczka lub kasku – Jego zadaniem jest chronienie naszej głowy. Nie zapominajmy, że nie wolno nam siadać na konia bez odpowiednio dopasowanego i zapiętego kasku.
Bryczesów – specjalnych spodni, które pomagają jeźdźcowi trzymanie się w siodle. Często posiadają, również różnego rodzaju wstawki w kroku z tkaniny antypoślizgowej. Dobrej jakości bryczesy można kupić np. tutaj: https://www.equishop.com/pl/30-bryczesy-jezdzieckie-damskie
Oficerek lub sztybletów – obuwia przeznaczonego do jazdy konnej. Dzięki swojej budowie umożliwiają prawidłowe ułożenie stopy w strzemieniu i chronią kostki jeźdźca przed obtarciami.

Bardzo istotną czynnością przed każdą jazdą jest staranne sprawdzenie w jakim stanie są posiadane akcesoria jeździeckie i czy są one poprawnie zamocowane. Jeśli zauważymy jakiekolwiek poważniejsze uszkodzenia sprzętu nie możemy go użytkować. Przy zakupie jakichkolwiek akcesoriów patrzmy na jakość ich wykonania. Nie powinniśmy oszczędzać na ich jakości, ponieważ od niej zależne jest nasze późniejsze bezpieczeństwo w siodle.