Jak odpowiednio troszczyć się o kręgosłup konia?

Spora liczba koni ma kłopoty z grzbietem. Anatomicznie te zwierzęta nie są dostosowane do przewożenia ciężaru na swym grzbiecie. Powodem uszkodzeń oraz odkształceń kręgosłupa mogą być czynniki wrodzone lub nabyte. Do często spotykanych schorzeń u konia można zakwalifikować np. nieprawidłowe wykształcenie albo stan zapalny mięśni bocznych kręgosłupa, wykrzywianie brzuszne kręgosłupa nazywane lordozą, przemieszczenia kręgów, a nawet zmian zwyrodnieniowych i uszkodzenia wyrostków kolczystych. Wielu z tych przypadłości można by uniknąć właściwie troszcząc się o swojego wierzchowca.

Zatem co robić, by nasz wierzchowiec mógł długo cieszyć się znakomitym zdrowiem?:

Do najczęstszych urazów dochodzi w obrębie kręgów znajdujących się pod siodłem. Dlatego też siodło powinno być odpowiednio dopasowane do budowy anatomicznej wierzchowca. W przeciwnym razie może ono ograniczać ruchomość stawów oraz mięśni lub powodować ich ucisk co może wpływać na ich zmniejszenie albo stany zapalne. Dobrze dobrane siodło przez specjalistę jest podstawowym elementem w profilaktyce schorzeń grzbietu u wierzchowców.
Należy uważać, żeby nie przeciążać konia oraz nie dociążać jego grzbietu zbyt bardzo. Przeważnie do urazów dochodzi u koni biorących udział w skokach. Ale nie tylko te wierzchowce doznają urazów powiązanych z przetrenowaniem.
Jeśli spostrzeżemy początkowe objawy przeciążonego kręgosłupa wierzchowca w postaci unikania nakładania siodła, kłopotów z czesaniem rejonu grzbietu, odmawianiem wykonywania skoków i częstego braku posłuszeństwa będąc pod siodłem oraz kulawizny należy jak najprędzej dać takiemu wierzchowcowi odpocząć od pracy pod siodłem. Powinniśmy sprawdzić poprawność dopasowania siodła do budowy anatomicznej konia. Powinniśmy także w późniejszym okresie zastosować miększy czaprak pod siodło, który złagodzi jego ucisk na mięśnie boczne kręgosłupa.
Celem zmniejszenia bólu oraz odprężenia mięśni bocznych grzbietu można zastosować różnego rodzaju leki rozgrzewające lub doświetlanie specjalnymi lampami. Nagrzanie obolałych miejsc poprawi ich ukrwienie, polepszy regeneracje oraz złagodzi ból po wysiłkowy.

Pamiętajmy, że kręgosłup konia jest bardzo delikatny. Z tego powodu nie można nam zwlekać zaobserwowawszy początkowe objawy zmęczenia grzbietu konia na powstanie groźniejsze choroby. Skutki rozwoju choroby kręgosłupa mogą być już nie do odwrócenia i przysporzyć naszemu koniowi wiele bólu.