Jak porusza się koń?

Sposób poruszania się konia nazywany jest chodem. Każdy początkujący jeździec musi zaznajomić się z każdym z chodów wierzchowca. Poprawne rozpoznawanie chodów jest podstawą w uczeniu się jazdy jazdy na koniu. Jeździec powinien uczyć się się jak oddziaływać skutecznie pomocami jeździeckimi oraz jak zachowywać się w siodle w każdym rodzaju chodu. Poprawne realizowanie chodów wymaga także od jeżdżącego i konia doskonałej komunikacji zbudowanej na starannym treningu.

Podstawowym chodem, od którego rozpoczynamy naukę jeździectwa jest stęp. Jest on najwolniejszym chodem konia. Składa się z czterech taktów. W pierwszej kolejności stawiana jest noga tylna następnie przednia po jednej stronie. Kolejno poruszana jest w tej samej kolejności druga para nóg po przeciwnej stronie. Rozróżnić możemy stęp pośredni, zebrany, swobodny oraz wyciągnięty.
Stęp pośredni jest chodem wolnym przy czym wierzchowiec stąpa energicznie. Tylne kończyny trochę przekraczają ślady przednich nóg. Jeżdżący posiada dobry kontakt z wierzchowcem na wodzy. Stęp zebrany – koń stawia krótkie kroki przy znacznym zgięciu stawów. Kontakt na wodzy jest nieco lżejszy. Stęp swobodny jest chodem dającym wierzchowcowi pełną swobodę. Wodze w ogóle nie są napięte. Koń w tym chodzie odpowczywa. W stępie wyciągniętym koń stawia bardzo duże kroki, dlatego też jego ciało ulega specyficznemu wyciągnięciu.

Następnym oraz szybszym chodem konia jest kłus. Jest chodem składającym się z dwóch taktów. W chodzie tym obie nogi po przekątnej odbijają się od ziemi a pozostałe dwie są podniesione nad ziemią i tak na przemian. Rozróżniamy kłus roboczy, pośredni, zebrany oraz wyciągnięty. Podczas kłusa roboczego koń porusza się naturalnie bez dużego wysiłku. Natomiast w kłusie pośrednim sylwetka konia jest bardziej wydłużona. Wierzchowiec rusza się szybciej niż ma to miejsce w przypadku kłusa roboczego. W kłusie zebranym szyja wierzchowca jest mocno wygięta, wykrok jest krótki a stawy pracują głębiej. Kłus wyciągnięty odznacza się mocnym wyciągnięciem postawy wierzchowca oraz stawianiem jak najdłuższych kroków.

Galop jest trzytaktowym chodem wierzchowca. W tym chodzie występuje etap odłączenia wszystkich kończyn od podłoża. Jeden skok zwany jest foulem. Wyróżniamy galop z prawej a także lewej nogi w zależności od tego, która para kończyn wychyla się do przodu jako pierwsza. Zazwyczaj koń galopuje na parę nóg zgodnie z kierunkiem ruchu. Jeżeli rusza się w przeciwnym kierunku niż noga, na którą galopuje to mówimy o tzw. kontrgalopie. Rozróżnia się galop roboczy, pośredni, zebrany oraz wyciągnięty. Roboczy galop cechuje się rytmicznością, równością oraz dużą równowagą wierzchowca. W czasie galopu pośredniego foule konia są rozciągnięte. Głowa i szyja konia jest delikatnie opuszczona. W czasie galopu wyciągniętego skoki konia są jak najbardziej wyciągnięte. Głowa konia jest spuszczona a szyja wyciągnięta.

Cwał – jest rodzajem galopu. Jednak jest chodem czterotaktowym. Jest to najszybszy chód konia. Prędkość w galopie oscyluje w okolicach 50 – 60 km/h.