Jakimi narzędziami pielęgnować sierść konia?

Odpowiednia czystość naszego konia ma decydujące znaczenie dla właściwego stanu jego zdrowia. Poprzez prawidłową higienę powinniśmy rozumieć przeprowadzanie systematycznych oraz starannych zabiegów pielęgnacyjnych obejmujących całe ciało konia, realizowanych z należytą starannością. Aby móc to zrealizować potrzebować będziemy do tego celu odpowiednio dobranych narzędzi. Więc czego nie może brakować pośród naszych stajennych akcesoriów do pielęgnacji wierzchowca?

Twarda szczoteczka – proste narzędzie przeznaczone do delikatnego czyszczenia sierści konia. Służy do pozbywania się wierzchniej warstwy piasku i błota z sierści a także skóry konia. Szczotkowanie wierzchowca musi być przeprowadzane po każdym powrocie wierzchowca z padoku. Trzeba mieć na uwadze, że wierzchowca wyczesujemy zgodnie z położeniem włosia zaczynając od jego łba z lewej strony kończąc na zadzie.
Iglak – specjalna szczotka stworzona do czesania naszego konia po jeździe. Doskonale czyści sierść posklejaną od potu.
Zgrzebło – przeznaczone jest do dokładniejszego czyszczenia zlepionej sierści a także skóry konia. Zgrzebło doskonale usuwa również wypadającą sierść. Powinniśmy posiadać zgrzebło metalowe i gumowe. Zgrzebłem metalowym łatwiej będzie nam czyścić większe części ciała natomiast zgrzebłem gumowym należy przeczesywać delikatniejsze miejsca takie jak rejony kręgosłupa i łopatek.
Miękka szczoteczka – usuwa pozostałości zabrudzeń i kurzu z sierści, których nie usunęliśmy za pomocą zgrzebła. Nadaje sierści połysk i świeżość.
Szczoteczka do ogona – służy do czesania końskiego ogona. Należy bardzo uważać, aby podczas rozczesywania nie wyrywać włosów, z tego powodu musimy wykonywać to z dużym wyczuciem. Najlepiej przed używaniem szczoteczki przygotować palcami poszczególne pasma włosów.
Grzebień do grzywy – przeznaczony do czesania grzywy. Nadaje się świetnie do czesania pozostałości słomy, które mogą drażnić czułe oczy konia.
Kopystka – jest to przyrząd służący do oczyszczania kopyt konia. Zabieg ten musi być przeprowadzany każdego dnia. Brak odpowiedniej higieny kopyt skutkuje bardzo często rozwojem drobnoustrojów beztlenowych w rejonie strzałki a także doprowadza do występowania procesów gnilnych.
Miękkie ścierki – pomocne do mycia pyska oraz miejsc intymnych. Nie zapominajmy, że powinniśmy posiadać odrębne ściereczki do pyska oraz osobne do okolic intymnych. Powinny być one wykonane z miękkiego i chłonnego materiału.
Preparaty do pielęgnowania i czyszczenia wierzchowca – w naszym przyborniku nie może również zabraknąć środków przeznaczonych do pielęgnacji sierści i kopyt zwierzęcia. Ułatwiają one utrzymać przez dłuższy czas efekt czystości oraz zabezpieczają sierść oraz kopyta przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych.

Pamiętajmy także o tym, żeby nasz sprzęt jeździecki był nienagannie czysty i zadbany. Utrzymując odpowiednią higienę naszego konia oraz jego akcesoriów jeździeckich uchronimy go przed różnymi kontuzjami i chorobami. Koń zadbany będzie miał także dużo lepsze samopoczucie przez co trening będzie dla nas i dla niego przyjemniejszy.