Jeździectwo – popełniane błędy

Pomimo dobrego przygotowania teoretycznego oraz praktycznego często zdarza się, że trening z wierzchowcem nie odbywa się tak jak byśmy sobie tego mogli życzyć. Między jeźdźcem a koniem nie ma komunikacji, a praca w siodle bywa praktycznie niemożliwa bo wierzchowiec nie odpowiada na nasze rozkazy i nie ma chęci opanowywać nowych rzeczy. Za zwyczaj przyczyn takiego zachowania upatrujemy po stronie nieodpowiedniego bądź źle dobranego sprzętu do jazdy konnej a nawet zrzucamy winę na samo zwierzę. Jak wiadomo powodów może być na prawdę wiele, ale tak naprawdę większość błędów podczas jazdy jest wywoływana z naszej winy. Z tego powodu analizowanie niepowodzeń musimy rozpocząć od naszego postępowania.

Przeważnie do popełniania błędów dochodzi w momencie kiedy posiadamy zbyt dużą pewność siebie. Kiedy nabieramy doświadczenia w jeździectwie przestajemy zazwyczaj zauważać swoje błędy, gdyż tracimy czujność. Dochodzi nawet do sytuacji gdzie w ogóle nie bierzemy pod uwagę możliwości popełnienia przez nas błędów. Pamiętajmy, że nawet najbardziej wprawny jeździec może popełniać błędy, najistotniejsze żeby wychwytywać te pomyłki i je jak najszybciej eliminować.

Istnieje również duża grupa jeżdżących o zbyt małej pewności siebie bądź zbyt niewielkich umiejętnościach, przez co nie potrafią oni zapanować nad wierzchowcem. Używanie pomocy jeździeckich w ich przypadku nie daje upragnionego skutku, a koń czując ich niepewność wykorzystuje to i buntuje się przeciw narzucaniu woli jeżdżącego.

Dość często przyczyną nieposłuszeństwa konia jest nasza nieodpowiednia reakcja na niepowodzenia. Jeżeli nie udaje nam się osiągnąć ustalonego celu treningowego zaczynamy się irytować. Nie pamiętamy o tym, że trenowanie z koniem wymaga od nas cierpliwości. Nasze nerwy przenosimy na naszego wierzchowca, nadużywając bata oraz używając bez umiaru inne pomoce jeździeckie. Gubimy w ten sposób dobry kontakt z naszym koniem a trening staje się zupełnie nieskuteczny.

Następnym często spotykanym powodem nieposłuszeństwa konia jest brak rozumienia jego psychiki i natury. Pamiętajmy, że nawet szeroka wiedza dotycząca jeździectwa nie przyda się na nic jeśli nie będziemy mogli rozumieć naszego wierzchowca. Z tego powodu też zawsze musimy starać się go zrozumieć, tym sposobem będzie nam łatwiej oddziaływać na jego właściwe zachowanie.

Pamiętajmy, że jeździectwo to coś więcej niż szeroka wiedza i ciężkie ćwiczenia. Jest to obcowanie ze zwierzęciem mającym uczucia, własny charakter oraz sposób myślenia. Z tego powodu jeździectwo wymaga od nas cierpliwości, determinacji w dążeniu do założonego celu, a przede wszystkim uzyskiwania zrozumienia oraz współpracy z naszym partnerem.

Po najlepszy sprzęt do jazdy konnej zapraszamy do sklepu jeździeckiego www.equishop.com.