Kask jeździecki – poradnik

Jeździectwo nie należy do najbezpieczniejszych postaci aktywności ruchowej. Dlatego też powinniśmy być do niej właściwie przygotowani. Ponieważ w większości wypadków na obrażenia jest głównie narażona głowa jeźdźca powinna być ona szczególnie chroniona. Nie zapominajmy, że nie powinniśmy nigdy wsiadać na konia bez założonego kasku. Kask chroni głowę jeźdźca podczas ewentualnego spadnięcia pochłaniając energię uderzenia. Żeby spełniał on swoje zadanie powinien być dopasowany oraz poprawnie zapięty na głowie jeźdźca. Więc jak dopasować odpowiednio kask do głowy jeźdźca. Na początku powinniśmy ściągnąć obwód głowy, w tym celu można wykorzystać metr krawiecki lub sznurek. Na podstawie ściągniętej miary dobieramy wielkość kasku posługując się tabelami rozmiarowymi danej firmy. Żeby zobaczyć czy dany kask jest odpowiednio dobrany, zakładamy go na głowę i patrzymy czy nie rusza się on na niej. Dobrze dostosowany kask musi bez zapinania dobrze do niej przylegać. Kolejną czynnością jest właściwe zapięcie kasku. Zapinając paski powinniśmy pozostawić około do 2 palców wolnej przestrzeni pod brodą. Zapięcie musi zapobiegać zsunięciu się kasku podczas upadku. Źle zapięty kask nie będzie chronił naszej głowy w chwili wypadku.

Wybierając kask powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach.

Zobaczmy czy ma on właściwe standardy bezpieczeństwa. Bezwzględnie powinien on posiadać normy EN 1384.
Nie należy kupować taniego modelu, gdyż oszczędzanie w zastosowanych materiałach przekłada się na słabszą ochronę zdrowia.
Niezmiernie istotne jest również zapięcie kasku, powinno być ono przynajmniej trzypunktowe. Gwarantuje ono stabilne ułożenie kasku na głowie w chwili uderzenia.
Warto nabyć kask posiadający dobry system wentylacyjny. Musi on być na tyle sprawny, by odpowiednio odprowadzać nadmiar ciepła ze skorupy kasku i zminimalizować pocenie się naszej głowy.
Podczas jazdy głowa jeźdźca będzie się pocić, zamienne wkłady kasku będą pomocne w utrzymaniu wysokiej higieny. Dlatego też nabywając kask należy zaopatrzyć się w zapasowe wkłady, które będziemy mogli prać.
Nie powinniśmy nabywać kasków używanych, ponieważ mogą one mieć mikrouszkodzenia, które pogorszą jego trwałość. Kask taki nie ochroni właściwie naszej głowy. Kask, w którym upadliśmy, bądź który upadł nam z wysokości nie zdaje się do dalszego używania. Musi on zostać wymieniony na nowy.

Kupując kask jeździecki pamiętajmy, że jest to podstawowy element ubioru chroniący nasze życie i zdrowie. Takie podejście i przestrzeganie powyższych zasad pozwoli nam na dokonanie właściwego wyboru. Dorym wyborem może okazać się oferta na kaski Samshield – https://www.equishop.com/pl/23-kask-jezdziecki-kask-do-jazdy-konnej.