Kilka sposobów na ochronę konia przed owadami

W lato sporym problemem nie tylko dla jeźdźców jest zwiększona liczba owadów. Owady pojawiające się przeważnie późno popołudniu i wieczorem dokuczają głównie naszym wierzchowcom, a one same nie potrafią przed tym się obronić. Z tego powodu w czasie lata należy pomóc naszym zwierzętom w walce z nimi. Jest parę dość dobrych sposobów, które mogą ułatwić nam walkę z owadami oraz przynieść naszym koniom ulgę.

Na wstępie zatroszczmy się o czystość naszego wierzchowca. Wyschnięte błoto wraz z potem jest bardzo zachęcające dla much i komarów. Dlatego też musimy starannie czyścić naszego wierzchowca i czesać jego sierść. Do mycia warto używać szampon przeciw owadom. Jak mówimy o czystości nie można zapominać o utrzymywaniu boksu i całej stajni w odpowiedniej czystości. Musimy regularnie pozbywać się odchodów z boksów oraz ujeżdżalni a także prowadzić dezynfekcję tych miejsc. Takie czynności pozwolą na ograniczenie liczby owadów i rozwoju bakterii chorobotwórczych.

Wypuszczając konia na padok późnym popołudniem warto założyć mu derkę siatkową. Dobry salon jeździecki posiada w sprzedaży derki siatkowe z wyciętym specjalnie miejscem na siodło, więc w takim rodzaju derki może odbywać się także trening.

Komary i muchy najczęściej atakują najczulsze miejsca na ciele wierzchowca tj. oczy, chrapy i jego uszy. Dlatego warto jeżeli nasz wierzchowiec nie ma zapuszczonej grzywy, która umożliwiłaby mu na przeganianie owadów z okolic oczu, założyć mu specjalne frędzelki, które mu na to pozwolą. Dla ochrony pyska wierzchowca powinniśmy używać także maskę przeciw owadom. Maska w doskonały sposób chroni oczy a także uszy wierzchowca. Jeżeli nie chcemy osłaniać oczu naszego konia możemy nabyć dla niego tylko nauszniki. Dostępne są także pełne derki okrywające większą część powierzchni naszego wierzchowca, wraz z uszami a także oczami.

Aby w pełni zabezpieczyć naszego konia przed owadami warto zaopatrzyć się w środek odstraszający owady i regularnie pryskać naszego wierzchowca. Pamiętajmy, że żaden z domowych sposobów takich jak używanie octu albo różnych olejków nie są tak efektywne jak preparaty dostępne w sprzedaży.

Należy także rozważyć poranne padokowanie koni, gdyż wtedy liczba insektów jest dużo mniejsza, natomiast puszczając naszego konia na padok późnym popołudniem nie zapominajmy o stosowaniu wymienionych tu akcesoriów i sposobów na ochronę przeciw owadom.