Komfort nasz i konia

Komfort a bezpieczeństwo w siodle

Jeżdżąc na koniu pragniemy czuć się dobrze i swobodnie w siodle, ponieważ od komfortu naszego i konia zależy w istotnej mierze efektywność treningu. Rynek osprzętu jeździeckiego jest obfity w przeróżne wersje ubrań i innych akcesoriów dla jeźdźców. Skupiamy się na doborze najwygodniejszego dla nas stroju jeździeckiego nie pamiętając przeważnie o sprawie bezpieczeństwa. Wiele osób twierdzi, że bezpieczeństwo oraz komfort nie idzie w parze. Przeważnie sprawdza się prawdziwość tego twierdzenia, jednakże nie jest to zawsze prawdą. Zatem na co należy zwrócić uwagę przy wyborze właściwego dla nas i dla naszego konia sprzętu jeździeckiego?

Podstawą wygodnej i rozważnej jazdy jest właściwe wyposażenie jeździeckie. Wszystkie elementy ubioru jeździeckiego powinny być stworzone konkretnie do jazdy na koniu. Nie można zastępować poszczególnych elementów stroju jeździeckiego garderobą codzienną. Jeździec powinien posiadać oficerki bądź sztyblety, które osłonią jego nogi przed obtarciami a także w chwili spadnięcia nie uwięzną w strzemieniu. Bryczesy zapewniają doskonałe trzymanie na grzbiecie, co zagwarantuje jeźdźcowi lepszą stabilność. Górna część ubioru powinna być dostosowana do warunków pogodowych. W ciepłe dni poleca się stosowanie przewiewnych koszulek a w dni chłodne należy stosować kurtki z nieprzemakalnego materiału Należy, także rozważyć stosowanie ochronnej kamizelki jeździeckiej. Ochroni ona górne partie ciała i narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami powstałymi w wyniku upadku. Czasem możemy się zetknąć z opiniami, że kamizelki krępują ruchomość co jest nie prawdziwe. Ręce jeźdźca dobrze jeśli są odziane w rękawiczki, które umożliwią stabilniejsze trzymanie wodzy oraz ochronią ręce przed obtarciami. Najistotniejszym elementem ubioru jeździeckiego wpływającym na bezpieczeństwo jest kask. Musi być on odpowiednio dobrany oraz wyposażony w trzypunktowe mocowanie. Aby kask pełnił swoją rolę powinien posiadać atesty bezpieczeństwa. Kaski bez atestu nie ochronią głowy jeźdźca w odpowiedni sposób. Nie zapominajmy, że najważniejszą sprawą dla komfortu noszenia ubioru jeździeckiego jest odpowiednie dopasowanie rozmiaru ubrań a także ich dobra jakość. Tworzywa słabej jakości mogą być niemiłe dla ciała oraz powodować odparzenia i obtarcia.

Nasz wierzchowiec także powinien komfortowo czuć się w używanym sprzęcie jeździeckim. Najważniejszym elementem jego osprzętu jest siodło, które powinno być dobrej jakości gdyż to od niego zależy w głównej mierze jego świetne samopoczucie i zdrowie. Nabyte siodło powinno zostać odpowiednio dopasowane do budowy anatomicznej wierzchowca, gdyż tylko w tedy nie będzie go uciskało i rozłoży ciężar jeżdżącego na wystarczająco dużej powierzchni ciała wierzchowca. Istotna jest także jakość pozostałego sprzętu jeździeckiego, który musi być właściwie dobrany do naszego konia.

Właściwie dopasowany osprzęt jeździecki, wysokiej jakości zagwarantuje nam oraz naszemu wierzchowcowi sporą wolność ruchu a także komfortową pracę. Z tego względu nie możemy pomijać tej sprawy oraz uważnie robić nasze zakupy.

My z czystym sumieniem polecić możemy ofertę sprzętu jeździeckiego sklepu Equishop – www.equishop.com.