Końskie kopyta – podstawowe problemy

Kopyta wierzchowca są niezmiernie delikatną partią jego ciała. Nawet niewielkie uszczerbki w ich strukturze mogą przeszkadzać koniowi w normalnym funkcjonowaniu. Czas jesienno-zimowy nie jest korzystny dla kopyt naszych koni. Duża wilgotność podłoża prowadzi do tworzenia się wielu schorzeń. W tym okresie powinniśmy bardziej niż zwykle zwracać uwagę co do ich odpowiedniej pielęgnacji. Oprócz nowych jesienno-zimowych akcesoriów do jazdy konnej pomyślmy, także o zaopatrzeniu się w specjalistyczne środki przeznaczone do pielęgnacji kopyt.

Końskie kopyto zbudowane jest z trzech głównych elementów.

Podeszwy – spodnia wklęsła część kopyta
Ściany kopyta – zewnętrzna część kopyta. Składająca się ze ścianki przedniej, bocznej i opuszków kopytowych.
Strzałki – tylny obszar kopyta zachodzący do wewnętrznej części. Posiada styczność z podłożem, co umożliwia odbieranie przez wierzchowca informacji o nim, jak również spełnia funkcję amortyzatora.

Najczęściej występującą chorobą związaną z nieprawidłową higieną oraz pielęgnacją kopyt konia jest tzw. gnicie strzałki kopytowej. Do rozwijania się tej choroby dochodzi poprzez bytowanie zarazków w strzałce kopyta. W zakażonym kopycie dochodzi do powstania procesów gnilnych. Choroba zaczyna się w rowku strzałki kopyta i brak naszej interwencji skutkuje błyskawicznym roznoszeniem się na pozostałe partie kopyta. Objawami gnicia strzałki jest tworzenie się w jej obrębie torebek gnilnych z ciemną surowicą.

Urazy i schorzenia kopyt na www.equishop.com

Leczenie strzałki powinno być zaczęte od dokładnego wymycia zakażonego kopyta oraz wycięcia zniszczonej tkanki. Zarażone miejsce musi być starannie osuszone oraz zabezpieczone środkami antybakteryjnymi.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania naszego konia na tę chorobę bezwzględnie powinno się pilnować higieny. Przede wszystkim codziennie kopyta naszego konia powinny być starannie oczyszczane, a wyściółka w boksie zmieniana na czas. W celu umocnienia kopyt trzeba wykorzystywać środki regenerujące powierzchnię kopyt i maści nawilżające, które zwiększą elastyczność rogu kopytowego.

Niezmiernie dużą istotność dla zdrowia kopyt naszego konia ma, także dieta. Minimalnie wierzchowiec musi dostawać 1,5 procent paszy objętościowej na każdy kilogram masy ciała. Zagwarantuje mu to odpowiednią ilość energii. Do żywności trzeba dodawać suplementy żywieniowe wzbogacone w lizynę, cynki i miedź. Mikroelementy te pomocne będą w regeneracji struktury kopyt oraz polepszą stan sierści naszego konia.

Przeważnie zbyt dużą uwagę przywiązujemy do zakupu nowszego siodła lub innego sprzętu jeździeckiego nie pamiętając przy tym o właściwej pielęgnacji naszego konia. Pamiętajmy, że o kopyta musimy dbać każdego razu po jeździe. Właściwa pielęgnacja umożliwi nam na ustrzeżenie naszego konia od wielu chorób i połączonego z tym bólu. Pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać powstaniu chorób niż je później zwalczać.