Kryteria wyboru ośrodka jeździeckiego

Jeździectwo jest niezmiernie popularną dyscypliną sportową oraz świetną formą rekreacji. Na koniu jeżdżą osoby w różnym wieku i o zróżnicowanym stopniu umiejętności. Ciągle rośnie zainteresowanie tym rodzajem aktywności fizycznej przez osoby młode. Jazda konna ma nie tylko dobry wpływ na naszą sprawność fizyczną ale także doskonale wpływa na nasz stan psychiczny. W przypadku dzieci to wpływa bardzo dobrze na ich rozwijanie się. Zazwyczaj naukę jazdy zaczynamy w ośrodku jeździeckim. Pierwszy kontakt z jazdą konną jest bardzo istotnym etapem, gdyż od tego jak przebiegać będą nasze pierwsze godziny w siodle, zależeć będzie to czy w ogóle podejmiemy decyzję o kontynuowaniu naszej przygody w siodle. Nie mając w ogóle doświadczenia powinniśmy mieć pewność, że trafimy na kogoś kto odpowiednio o nas zadba. Dlatego też musimy ze skupieniem przejrzeć oferty szkółek jeździeckich oraz zaznajomić się z warunkami tam panującymi. Więc na co należy zwrócić uwagę?

Przeważnie poszukując ośrodka jeździeckiego zwracamy uwagę na odległość od miejsca zamieszkania oraz cenę. Niewątpliwie są to bardzo istotne sprawy ale nie powinny być decydujące dla podjęcia przez nas wyboru. Kluczowym czynnikiem wpływającym na wybranie danej szkółki musi być poziom szkolenia oraz bezpieczeństwo jazdy. Decydując się na dany ośrodek dla jeźdźców obowiązkowo powinniśmy zasięgnąć o nim dużo wiadomości. Warto osobiście pytać o konkretną ofertę, przeszkolenie trenerów oraz posiadane przez ośrodek certyfikaty. Bezwzględnie musimy zostać oprowadzeni po ośrodku.

W momencie oprowadzania po terenie ośrodka musimy zwrócić uwagę na stan koni. Muszą być one zadbane oraz czyste. Równie ważna jest wielkość oraz porządek w ich boksach. Wierzchowce trzymane w dobrych warunkach będą o wiele lepiej sprawowały się w czasie treningów. Koniecznie zwróćmy uwagę na plac treningowy. Musi być on ogrodzony oraz bezpieczny. Jednocześnie nie może znajdować się na nim za duża liczba kursantów. Grupy muszą wynosić maks. trzy osoby, żeby szkolący mógł zapewnić każdemu szkolonemu wystarczającą uwagę.

Bezwzględnie musimy zobaczyć na stosowane akcesoria jeździeckie. Ich stan musi być nienaganny, ponieważ od nich zależy nasze bezpieczeństwo. Szkółka jako absolutne minimum musi zapewnić nam kask.

Nie zapominajmy, że wybranie właściwego ośrodka dla jeźdźców ma istotny wpływ na nasz jeździecki rozwój, dlatego też nie musimy śpieszyć się z jego wybraniem. Najlepiej sprawdzić przed zapadnięciem ostatecznej decyzji parę ośrodków. Przebywając w tych ośrodkach nie strońmy od pytań. Przemyślany oraz spokojny dobór szkółki dla jeźdźców zagwarantuje nam bezpieczną i skuteczną naukę.