Na co chorują konie?

Konie mimo swej siły i witalności, są zwierzętami dość delikatnymi. Wbrew panującej opinii o dobrym zdrowiu tych zwierząt musimy o nie właściwie dbać. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na stosowanie należytej higieny. Zadbany koń musi być czysty, dobrze wyczesany oraz dobrze odżywiony. Mając informacje na jakie choroby może zachorować nasz wierzchowiec i pojmując mechanizmy ich powstawania jesteśmy w stanie wielu z nich zapobiec. Należy jednak pamiętać, że w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów choroby należy zadzwonić po weterynarza. Bezwzględnie nie możemy podejmować się leczenia konia na własną rękę.
Częstymi chorobami koni są:
Anemia – przejawia się brakiem apetytu, zmniejszeniem kondycji, zmatowieniem włosia i białymi spojówkami oka. Wierzchowiec może zapaść na anemię przez zbyt mocny stres, niezdrową dietę, pasożyty w układzie pokarmowym. W wypadku zauważenia znaków anemii trzeba zasięgnąć porady weterynarza. Celem zmniejszenia możliwości wystąpienia anemii u naszego konia trzeba stworzyć mu jak najlepsze warunki życiowe, dawać jedynie paszę oraz dodatki paszowe wysokiej jakości oraz okresowo go odrobaczać
Biegunki – przyczyną przewlekłych biegunek może być niewłaściwa dieta naszego wierzchowca, kiepski stan jego zębów, infekcje, pasożyty układu pokarmowego. Nie wolno lekceważyć tego schorzenia i bezwzględnie przy powracających biegunkach trzeba wezwać weterynarza. Aby zapobiec powracaniu biegunek musimy po pierwsze zatroszczyć się o właściwą jakość paszy, którą karmiony jest nasz koń, trzeba także regularnie go odrobaczać. Warto podawać również dodatki paszowe, zawierające witaminy i błonnik.
Otarcia od siodła – cechują się ciężko gojącymi się ranami w punkcie styku siodła. Podstawową przyczyną tworzenia odparzenia jest nieprawidłowo dopasowane siodło, nienależyta higiena skóry pod siodłem oraz niepoprawne nałożenie siodła. W przypadku zaistnienia podrażnień skóry pod siodłem musimy zaprzestać na pewien czas jazdy konnej aby nie podrażniać chorych miejsc. Musimy także zadbać o właściwą higienę włosia. By uniknąć wystąpienia odparzenia przede wszystkim trzeba dobrze dobrać siodło. Warto skorzystać przy kupnie siodła z usługi saddle fittingu czyli dobierania siodła do konkretnego wierzchowca oraz jeźdźca.
Grypa jest infekcją wirusową przenoszoną drogą kropelkową. Przejawia się suchym i długo trwającym kaszlem, podwyższoną temperaturą ciała, brakiem apetytu, osłabieniem i wysiękiem wydzieliny z nosa. By ograniczyć ryzyko zachorowania naszego konia na grypę musimy bezwzględnie unikać wystawiania go na znaczne różnice temperatur. Zawsze w zimne dni należy podczas postoju na dworze nakładać derki naszemu koniowi.
Podstawą zachowania dobrego stanu zdrowia naszego wierzchowca jest przede wszystkim dbałość o jego higienę, częste wizyty weterynarza, dobór właściwych akcesoriów jeździeckich i pasz. Podczas choroby najistotniejsza jest nasza szybka reakcja.