Narzędzia do pielęgnacji konia

Prawidłowa czystość naszego wierzchowca ma kluczowe znaczenie dla właściwego stanu jego zdrowia. Poprzez prawidłową higienę powinniśmy rozumieć przeprowadzanie regularnych oraz starannych zabiegów pielęgnacyjnych obejmujących całego wierzchowca, realizowanych z właściwą dbałością. Żeby móc to zrealizować potrzebować będziemy do tego celu odpowiednich narzędzi. Więc czego nie może zabraknąć wśród naszych stajennych przyborów do pielęgnacji konia?

Twarda szczoteczka – podstawowe narzędzie służące do delikatnego oczyszczania sierści wierzchowca. Służy do usuwania wierzchniej warstwy piasku i błota z sierści oraz skóry konia. Szczotkowanie konia powinno być przeprowadzane po każdym powrocie konia z padoku. Trzeba pamiętać, że konia szczotkujemy zgodnie z położeniem włosia rozpoczynając od jego przedniej lewej strony kończąc na zadzie.
Iglak – specjalna szczotka stworzona do czesania naszego konia po jeździe. Doskonale oczyszcza sierść posklejaną od potu.
Zgrzebło – służy do dokładniejszego oczyszczenia zlepionej sierści oraz skóry wierzchowca. Zgrzebło doskonale usuwa również wychodzącą sierść. Dobrze jeśli posiadamy zgrzebło metalowe i gumowe. Zgrzebłem metalowym prościej będzie nam czyścić większe części ciała natomiast zgrzebłem gumowym powinniśmy czyścić delikatniejsze miejsca takie jak rejony kręgosłupa i łopatek.
Miękka szczotka – usuwa pozostałości brudu oraz kurzu z sierści, których nie usunęliśmy za pomocą zgrzebła. Daje sierści połysk i świeżość.
Szczoteczka do ogona – przeznaczona jest do wyczesywania końskiego ogona. Trzeba bardzo uważać, aby w czasie czesania nie wyrywać włosia, z tego powodu powinniśmy wykonywać to z dużą starannością. Najlepiej przed używaniem szczotki przygotować rękoma poszczególne pasma włosia.
Grzebień do grzywy – przeznaczony do czesania grzywy. Nadaje się doskonale do czesania resztek słomy, które mogą drażnić czułe oczy konia.
Kopystka – jest to przyrząd służący do czyszczenia kopyt wierzchowca. Zabieg ten powinien być wykonywany każdego dnia. Nieodpowiednia higiena kopyt objawia się bardzo często rozwijaniem się drobnoustrojów beztlenowych w okolicach strzałki a także prowadzi do powstania procesów gnilnych.
Miękkie ściereczki – przydatne do mycia pyska oraz okolic intymnych. Pamiętajmy, że powinniśmy mieć odrębne ścierki do pyska oraz osobne do okolic intymnych. Powinny być one wykonane z miękkiego a także chłonnego materiału.
Preparaty do pielęgnacji i czyszczenia wierzchowca – w naszym przyborniku nie może także zabraknąć preparatów przeznaczonych do pielęgnacji sierści oraz kopyt zwierzęcia. Pomagają one zachować przez dłuższy okres czasu efekt czystości i chronią sierść i kopyta przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Nie zapominajmy także o tym, aby nasz sprzęt jeździecki był nienagannie czysty oraz zadbany. Zachowując właściwą higienę naszego konia oraz jego akcesoriów jeździeckich uchronimy go przed wieloma kontuzjami i chorobami. Koń zadbany będzie miał również dużo lepsze samopoczucie przez co trening będzie dla nas i dla niego przyjemniejszy.