Ochrona nóg wierzchowca przed urazami

Nogi wierzchowca jak i jego kopyta w czasie wysiłku są poddawane bardzo dużym siłom. Przez to wystawione są na różnego rodzaju kontuzje i urazy w postaci – przeciążeń ścięgien, stłuczeń, okaleczeń, itp.
Nawet najmniejsze kontuzje mogą doprowadzać do wykluczenia naszego wierzchowca z pracy pod siodłem, dlatego też bezwzględnie należy używać ochrony jego kończyn. Aktualnie w salonach jeździeckich mamy dostępny szeroki asortyment akcesoriów chroniących nogi naszego konia przed kontuzjami. Sprawdźmy wiec w jaki sposób możemy chronić naszego konia przed kontuzjami nóg.

Podstawową oraz najbardziej znanym sposobem chronienia nóg jest zakładanie owijek. Chronią one głównie staw pęcinowy i zabezpieczają nogi konia przed niewielkimi zranieniami. Nie zapominajmy, że owijek nie można stosować do skoków oraz do wyjazdów w teren ze względu na możliwość zsunięcia się bandaża podczas skoku albo jazdy. Pod owijkę trzeba stosować podkład aby nie obetrzeć nóg wierzchowca. Bardzo istotną sprawą przy zakładaniu owijek jest zdolność ich odpowiedniego zawinięcia.

Następnym zabezpieczeniem kończyn konia jest zakładanie ochraniaczy dla konia. Ochraniacze zazwyczaj zrobione są ze skóry bądź tworzyw sztucznych. Ich dużą zaletą jest łatwość zakładania. Stabilniejsze zapięcie pozwala na używanie ochraniaczy do skakania oraz wyjazdów w teren. Specjalnym typem ochraniaczy są ochraniacze transportowe stosowane do zabezpieczania kończyn konia podczas transportowania. Trzeba jednak pamiętać, że ochraniacze muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju uprawianej konkurencji oraz do średnicy kończyn wierzchowca. Za wąskie mogą powodować obtarcia bądź niedokrwienie.

W celu osłonięcia piętek oraz koronek kopytowych stosuje się kalosze dla wierzchowców. Chronią one kopyta wierzchowca jeśli ma on skłonność do zahaczania tylnymi kończynami o przednie.

Pamiętajmy, że nie wszystkie dostępne w sklepach akcesoria do chronienia kończyn naszego wierzchowca spełnia swoją rolę. Z tego względu do ich kupna powinniśmy wybrać jedynie renomowany salon jeździecki. Gdzie z pewnością otrzymamy przedmiot jest w pełni wartościowy a poza tym tego uzyskamy pomoc w doborze odpowiedniego dla nas modelu i rozmiaru.
Co prawda, niektórzy twierdzą, że ochraniacze lub inne formy ochrony nóg nie są wymagana w większości sytuacji a powinniśmy używać je w czasie realizowania jedynie, niektórych aktywności fizycznych, ale w rzeczywistości warto zabezpieczyć naszego wierzchowca nawet w czasie zwykłej jazdy.