Od czego zależy długość strzemion?

Największy wpływ na to jak sprawnie dajemy sobie radę z jazdą konną ma nasze doświadczenie, a także jakość akcesoriów jeździeckich. Często dużą uwagę przywiązujemy do tego następnego czynnika. Zapominamy przy tym często jak istotną kwestią jest właściwe dopasowanie oraz regulacja tych akcesoriów jeździeckich. Spore znaczenie dla prawidłowego wpływania pomocami jeździeckimi ma nasz dosiad. Jego staranność zależna jest niezaprzeczalnie od naszych zdolności jak i właściwego dostosowania długości puślisk. Długość strzemion ma również istotny wpływ na bezpieczeństwo nasze i konia. Warto zatem bliżej zapoznać się z kwestią regulacji naszych strzemion.

Długość strzemion zależy nie tylko od długości nóg jeźdźca, ale również od trenowanej konkurencji jeździeckiej oraz warunków jazdy.

Regulowanie długości strzemion zaczynamy stojąc jeszcze na ziemi. Przybliżamy się do konia i następnie ustawiamy się twarzą do jego boku. Długość puśliska musi być równa mierze skierowanej do siodła ręki. Kolejny element ustalania długości strzemion przeprowadzany jest z grzbietu konia. W tym celu siedząc w siodle wyciągamy stopy ze strzemion, a następnie puszczamy je luźno po bokach wierzchowca. Poprawnie wyregulowane strzemiona powinny sięgać nam do kostek.

W ten sposób mamy ustawioną długość podstawową strzemion, która będzie wyjściowa do regulacji strzemion pod konkretny styl jazdy bądź konkurencję, którą trenujemy.

Jeśli będziemy trenować ujeżdżanie nasze strzemiona powinny być wydłużone o parę centymetrów. Do skakania musimy skrócić je lekko w stosunku do ustawienia standardowego. Ścigając się strzemiona są zazwyczaj mocno krótsze.

Warto również zaznaczyć, że strzemiona muszą być równej długości. Jednakże w wyjątkowych sytuacjach ortopedycznych dopuszczalna jest różnica między długością prawego i lewego strzemienia.

Trzeba ciągle kontrolować stan puślisk, ponieważ ich zerwanie może zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Również podczas wsiadania z ziemi lewe puślisko będzie się bardziej naciągać od prawego, dlatego też czasami powinniśmy zamienić je miejscem z lewym puśliskiem.

Nie zapomnijmy o tym, żeby zawsze poprawienie wyregulować długość strzemion, unikniemy przez to popełniania dużej liczby błędów, a jazda na koniu będzie dla nas dużo milsza.