Odpowiednia szkółka jeździecka?

Odpowiednia szkółka jeździecka?

Jeździectwo jest niezmiernie popularną konkurencją sportową a także świetną formą rekreacji. Konno jeżdżą ludzie w przeróżnym wieku oraz o różnym stopniu umiejętności. Stale wzrasta zainteresowanie tą formą aktywności fizycznej przez młodych ludzi. Jazda konna ma nie tylko pozytywny wpływ na naszą sprawność fizyczną ale także świetnie wpływa na nasz stan psychiczny. Jeśli chodzi o dzieci to wpływa bardzo dobrze na ich rozwijanie się. Przeważnie naukę jazdy rozpoczynamy w ośrodku jeździeckim. Początkowy kontakt z jeździectwem jest bardzo istotnym etapem, ponieważ od tego jak przebiegać będą nasze początkowe godziny w siodle, zależeć będzie to czy w ogóle podejmiemy decyzję o kontynuowaniu naszej przygody w siodle. Nie mając żadnego doświadczenia powinniśmy mieć pewność, że trafimy na kogoś kto dobrze o nas się zatroszczy. Dlatego też powinniśmy uważnie starannie zapoznać się z ofertą szkółek jeździeckich i zapoznać się z warunkami tam panującymi. Więc na co trzeba zwrócić uwagę?

Przeważnie poszukując ośrodka jeździeckiego zwracamy uwagę na to jak daleko ośrodek znajduje się od miejsca zamieszkania oraz koszty. Nie ulega wątpliwości, że są to bardzo ważne kwestie ale nie mogą być decydujące dla podjęcia przez nas wyboru. Decydującym czynnikiem wpływającym na wybór danego ośrodka musi być poziom szkolenia oraz bezpieczeństwo nauki. Decydując się na dany ośrodek dla jeźdźców koniecznie powinniśmy zaczerpnąć o nim jak najwięcej informacji. Musimy osobiście pytać o konkretną ofertę, przeszkolenie trenerów oraz posiadane przez szkółkę certyfikaty. Bezwzględnie powinniśmy zostać oprowadzeni po ośrodku.

Będąc oprowadzanymi po terenie szkółki musimy zwrócić uwagę na stan koni. Powinny one zadbane oraz czyste. Równie istotna jest wielkość oraz czystość w ich boksach. Konie przetrzymywane w dogodnych warunkach będą o wiele lepiej sprawowały się w czasie ćwiczeń. Koniecznie zwróćmy uwagę na plac treningowy. Musi być on zagrodzony oraz bezpieczny. Podczas zajęć nie może znajdować się na nim za duża liczba kursantów. Grupy muszą wynosić maks. trzy osoby, żeby szkolący mógł zapewnić każdemu szkolonemu wystarczającą uwagę.

Bezwzględnie powinniśmy zobaczyć na stosowane akcesoria do jazdy konnej. Ich stan musi być perfekcyjny, ponieważ od nich zależy nasze bezpieczeństwo. Szkółka jako konieczne minimum musi zapewnić nam kask jeździecki, np. elegancki i spełniający normy bezpieczeństwa kask Samshield Shadowmatt.

Nie zapominajmy, że wybór odpowiedniego ośrodka dla jeźdźców wpływa istotnie na nasz rozwój jako jeźdźców, dlatego też nie musimy śpieszyć się z jego wyborem. Najlepiej zobaczyć przed zapadnięciem ostatecznej decyzji parę ośrodków. Przebywając w tych ośrodkach nie strońmy od pytań. Przemyślany oraz spokojny dobór szkółki jeździeckiej zagwarantuje nam bezpieczną i skuteczną naukę.