Ujeżdżanie zwane dresażem jest olimpijską konkurencją jeździecką. Wspierana jest przez Międzynarodową Federację Jeździecką. Jej ćwiczenie jest przeważnie podstawą do rozpoczęcia uprawiania innych konkurencji jeździeckich. Więc czego uczy nas dresaż i w czym tkwi jego elegancja?
Historia dresażu rozpoczyna się w czasach starożytnych, gdzie możemy odnaleźć początkowe wiadomości o tej dyscyplinie. Jednak pierwszy oficjalny konkurs ujeżdżania został rozegrany w Bratysławie w 1873 r.. Natomiast pierwsze mistrzostwa europy rozegrano w 1963 r., a Mistrzostwa Świata w 1966 roku.
Dresaż rozgrywany jest na czworokątnej arenie o piaszczystym lub trawiastym podłożu. Dla konkursów łatwiejszych wymiary czworoboku mają 20 x 40 metrów a w przypadku konkursów o większym poziomie trudności 20 x 60 metrów. Konkursy podzielone są na klika klas. Najprostszą z nich jest klasa L, kolejne klasy według rosnącego stopnia trudności to klasa P, N, C, CC, CS, a także najtrudniejsze Grand Prix oraz Grand Prix Special. Dresaż polega na realizowaniu przez jeźdźca i jego konia zadanych figur ujeżdżeniowych, które scharakteryzowane są w danych programach przypisanych do poszczególnych klas.
Głównym celem dresażu jest uzyskanie harmonii przez jeźdźca oraz jego wierzchowca. Wyszkolony wierzchowiec musi reagować bezproblemowo na wszelkie pomoce jeździeckie. Jeździec znajdując się w siodle powinien mieć pełną kontrolę nad swoim wierzchowcem. Trzeba przy tym zaznaczyć, że żaden ruch konia w dresażu nie jest wykonywany pod przymusem, a jest oparty na wzajemnej współpracy oraz zaufaniu wierzchowca do jeźdźca. Możemy się zetknąć z wieloma opiniami, że konkurencja ta jest niehumanitarna ale w rzeczywistości tak nie jest. Wszystko zależne jest od tego jak jeździec ustosunkowuje się do tego tematu. Dobry jeździec dobrze traktujący swojego konia nigdy nie zrobi mu krzywdy. Prawidłowo wyszkolony wierzchowiec wykonuje polecenia jeźdźca z chęcią, a w ich motoryce zaobserwować można spokój oraz harmonię. Dyscyplina ta przeważnie jest przyrównywana do tańca przez swój artystyczny charakter. W dresażu wymagane są nawet odpowiednie stroje i akcesoria jeździeckie. Wytyczne co do nich obwarowane są odpowiednimi przepisami. Ubiór jeźdźca powinien składać się z ciemnego fraka i białych bryczesów. Natomiast koń musi posiadać założony jasny czaprak pod siodłem. Cała oprawa ma za zadanie wyszczególnienie elegancji tej konkurencji. Należy jednak pamiętać, iż z pozoru łatwe i robione lekko figury wymagają od pary jeździec i koń najwyższego stanu skupieniajak również doskonałego treningu.
Jak wspomniano we wstępie dresaż jest często wstępem do wielu pozostałych dyscyplin jeździeckich. Wytrenowanie naszego wierzchowca jest pomocne w skokach przez przeszkody, a wymagane do wystartowania w WKKW, ponieważ dresaż jest jedną z konkurencji składających się na te zawody. Bez znaczenia na to jaką dyscyplinę chcieli byśmy uprawiać czy zechcemy zostać przy samym dresażu powinniśmy uprawiać tą konkurencję, ponieważ daje ona wiele satysfakcji i jak żadna inna daje możliwość poznania swojego konia.