Podstawowe zasady obowiązujące podczas skoków jeździeckich

Skoki przez przeszkody są bardzo popularną konkurencją jeździecką wymagającą od konia i jeźdźca idealnego zharmonizowania ruchów, jak również znakomitej kondycji. Konkurs ten jest doskonałym testem dla konia, jeźdźca oraz ich sprzętu jeździeckiego. Konkurs skoków jest kwalifikowany do dyscyplin olimpijskich. Historia skoków sięga XVIII w. kiedy to w czasie polowań na zwierzęta uczestnicy zażarcie rywalizowali pomiędzy sobą i w pogoni za lisem skakali poprzez napotkane przeszkody. Głównym celem przeprowadzanych zawodów jest przetestowanie precyzyjności oraz umiejętności jeźdźca jak również odpowiedniego wyszkolenia wierzchowca. Konkurencja ta przeprowadzana jest na terenie nazywanym parkurem, na którym znajdują się różnego rodzaju szykany.

Najczęściej ustawianymi przeszkodami na parkurze jest:

 • stacjonata – szykana skonstruowana z desek lub drągów
  okser – są to dwie stacjonaty umiejscowione jedna po drugiej posiadające równą wysokość
  mur – przeszkoda skonstruowana z z materiału podobnego do cegieł
  rów z wodą – jest to prostokątna niecka z wodą
  doublebarre – są to dwie stacjonaty przy których druga jest wyższa od pierwszej
  tripplebarre – jest to kombinacja 3 stacjonat gdzie każda następna jest wyższa od poprzedniej
  hydra – przeszkoda posiadająca na swoim szczycie żywopłot
  szykany – ustawiane są w liniach bądź szeregach. Linia zawiera kilka konstrukcji ustawionych w odstępach większych niż 12 metrów od siebie. Natomiast szereg zbudowany jest z kilku konstrukcji ustawionych w odstępach większych niż 7 metrów, ale krótszych niż 12 metrów. Kierunek przejazdu jest wyznaczany przez umieszczone na przeszkodach chorągiewki czerwone oraz białe. Czerwone umieszczane są po prawej stronie przeszkody a białe po jej lewej stronie.

Jeździec razem z koniem mają za zadanie pokonać ustawione konstrukcje w z góry określonej kolejności i czasie. W czasie przejeżdżania toru istotne znaczenie ma jak najniższa liczba popełnionych błędów gdyż naliczane są za to punkty karne.

Do często spotykanych pomyłek zalicza się:

 • potrącenie górnej poprzeczki przeszkody – 4 pkt. karne
  kontakt z wodą – 4 pkt. karne
  pierwsze nieposłuszeństwo konia – 4 pkt. karne
  kolejne nieposłuszeństwo wierzchowca – eliminacja
  przewrócenie się wierzchowca – eliminacja
  upadek zawodnika z siodła – eliminacja
  pomylenie i nie wykonanie korekty przebiegu trasy – eliminacja
  przekroczenie maksymalnego czasu – eliminacja

W zależności od rangi i rodzaju konkursu punktacja może zmieniać się.

Konkursy w skokach z przeszkodami dzielimy ze względu na wysokość umieszczonych konstrukcji, a także inny czynnik wpływający na zwycięstwo. Wyszczególnić można tu trzy grupy konkursów. Konkurs precyzji, zwykły i specjalny. Podczas konkursu zwykłego jest nałożona norma czasowa, w której należy pokonać przeszkody. Decydującym o wygranej czynnikiem jest ilość pkt. karnych. W czasie tego konkursu dwójka lub większa liczba uczestników może mieć to samo miejsce. Podczas konkursu zwykłego zawodnicy, którzy uzyskali taką samą ilość pkt. karnych są klasyfikowani według czasu przejazdu. Możliwe jest tu przeprowadzenie dogrywki. Konkursy specjalne mają swoje zasady. Jest ich bardzo duża ilość, jednakże do najpopularniejszych można zaliczyć konkurs szybkości gdzie każdy zrobiony błąd jest zamieniany na sekundy, które dodaje się do czasu uczestnika. Podczas konkursu stylu jazdy także oceniany jest styl jazdy przez dodatkowego sędziego. Natomiast konkurs wyboru przeszkód skupia się na tym, że jeździec może skakać w nieustalonej kolejności przez umieszczone konstrukcje. Niezależnie od rodzaju konkursu skoki przez przeszkody zawsze powodują wiele emocji u widzów i uczestników. Jest to również, jedna z bardziej dynamicznych konkurencji jeździeckich.