Poradnik zakupowy – kask jeździecki

Jeździectwo nie zalicza się do najbezpieczniejszych form aktywności ruchowej. Dlatego też powinniśmy być do niej właściwie przygotowani. Ponieważ w większości przypadków na obrażenia jest przede wszystkim narażona głowa jeźdźca powinna być ona szczególnie chroniona. Pamiętajmy, że nie wolno nigdy siadać na wierzchowca bez kasku na głowie. Kask ochroni głowę jeźdźca podczas ewentualnego upadku przyjmując energię uderzenia. Aby spełniał on swoje zadanie powinien być dopasowany i odpowiednio zapięty na głowie jeźdźca. Więc jak dopasować odpowiednio kask do naszej głowy. W pierwszej kolejności musimy zmierzyć obwód głowy, do tego celu możemy zastosować metr krawiecki bądź nitkę. Na podstawie ściągniętej miary dobieramy wielkość kasku używając tabeli rozmiarowych producenta. Aby sprawdzić czy dany kask jest odpowiednio dopasowany, nakładamy go na głowę i sprawdzamy czy nie przesuwa się on na niej. Prawidłowo dobrany kask powinien bez zapinania ściśle do niej przylegać. Następną czynnością jest poprawne zapięcie kasku. Zapinając mocowanie powinniśmy pozostawić ok. 1cm do 2 cm wolnej przestrzeni pod brodą. Zapięcie musi zapobiegać zsunięciu się kasku w czasie uderzenia. Nie zapięty kask nie ochroni naszej głowy w chwili wypadku.

Wybierając kask warto pamiętać o następujących rzeczach.

Zwróćmy uwagę na to czy ma on odpowiednie atesty bezpieczeństwa. Bezwzględnie musi on spełniać normy EN 1384.
Nie powinniśmy nabywać taniego modelu, gdyż oszczędność w użytych tworzywach rzutuje na słabszą ochronę zdrowia.
Bardzo istotne jest również zapięcie kasku, powinno być ono co najmniej trzypunktowe. Gwarantuje ono pewne trzymanie kasku na głowie w chwili upadku.
Powinniśmy kupić kask posiadający dobry system wentylacyjny. Powinien on być na tyle sprawny, aby właściwie usuwać nadmiar ciepła z wnętrza kasku oraz zmniejszyć pocenie się głowy jeźdźca.
Podczas jazdy nasza głowa będzie się pocić, wymienne wkłady kasku będą pomocne w zachowaniu wysokiej higieny. Z tego powodu nabywając kask warto zakupić zapasowe wkłady, które będzie można prać.
Nie wolno nabywać kasków używanych, ponieważ mogą one posiadać niezauważalne uszkodzenia, które pogorszą jego trwałość. Taki kask nie osłoni właściwie głowy jeźdźca. Kask, w którym upadliśmy, bądź który upadł nam z wysokości nie nadaje się do dalszego używania. Musi on zostać wymieniony na nowy.

Kupując kask do jazdy konnej pamiętajmy, że jest to podstawowy element ubioru chroniący zdrowie i życie jeźdźca. Takie podejście oraz zastosowanie się do wymienionych zasad pozwoli nam na dokonanie odpowiedniego wyboru.