Porady zdrowotne dla naszego konia

Utrzymanie właściwego stanu zdrowia naszego wierzchowca jest kluczową kwestią dla wielu hodowców i jeźdźców. Nawet z pozoru lekkie schorzenia i kontuzje mogą całkowicie wykluczyć konia z pracy pod siodłem. Zdrowie wierzchowca jest kwestią bardzo złożoną i z tego powodu powinno się podchodzić do tego tematu w sposób kompleksowy. Po pierwsze najistotniejszym zadaniem jest profilaktyka chorób oraz urazów, która powinna skupiać się na wzmocnieniu odporności i wydajności organizmu konia. Żeby to uzyskać należy zadbać o kluczowe kwestie dla zdrowia wierzchowca.

Wytrzymałość organizmu wierzchowca w głównej mierze zależy od jego diety. Układ trawienny koni jest przystosowany do stałego trawienia niewielkich porcji jedzenia. Z tego powodu karmienie koni musi odbywać się często w ciągu doby, ale w małych porcjach. Konie powinny otrzymywać przede wszystkim pasze objętościowe (słoma, siano, zielenina) jak i treściwe (zboża) we właściwych proporcjach zależnie od wykonywanego wysiłku, temperatury zewnętrznej oraz wieku. Istotne aby włączać do diety produkty witaminowe, które pozytywnie oddziałują na zdrowie konia. Należy także mieć na uwadze, że przed rozpoczęciem karmienia wierzchowiec powinien się napić, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Następnym istotnym elementem odpowiedzialnym za zdrowie konia są jego kopyta. Nawet najmniejsze ich uszkodzenia mogą doprowadzić do do rozwinięcia się poważniejszych chorób, które mogą całkowicie unieruchomić nasze zwierzę. Podstawą utrzymania odpowiedniego zdrowia kopyt jest pilnowanie ich wysokiej higieny. Codziennie kopyta wierzchowca powinny być czyszczone ze starannym uwzględnieniem obszaru strzałki kopytowej. Zadbane kopyta charakteryzują się również dużą elastycznością. Z tego powodu należy zatroszczyć się o ich odpowiednie nawilżenie poprzez smarowanie preparatami do pielęgnacji na bazie lanoliny a także zapewnić koniowi zdrowe żywienie.

Kręgosłup i mięśnie przyległe mają także ogromne znaczenie dla prawidłowego stanu zdrowia konia. Anatomicznie konie nie są przystosowane do przenoszenia zbyt sporego obciążenia na swym grzbiecie z tego powodu ciężar jeźdźca musi zostać rozłożony przez siodło. Bardzo ważną kwestią jest właściwy jego dobór i dopasowanie. W czasie zakupu siodła koniecznie trzeba skorzystać z usługi saddle fittingu polegającej na jego właściwym dostosowaniu do budowy anatomicznej konia. Powinniśmy także dbać o to aby inne akcesoria jeździeckie były jak najlepszej jakości. Wszystko to gwarantuje doskonały komfort zarówno jeżdżącemu jak i zwierzęciu.

Dbając o jak najlepszy stan zdrowia konia należy stosować się do zasady mówiącej, że lepiej jest przeciwdziałać niż leczyć. Przyjmując takie podejście zagwarantujemy naszemu wierzchowcowi długie i zdrowe życie.