Posiadanie własnego konia

Decyzja o kupnie własnego wierzchowca pojawia się za zwyczaj w momencie, w którym jesteśmy mocniej zapoznani z jeździectwem i mamy pewne doświadczenie w tej materii. Posiadanie własnego konia nie jest wymagane do rozpoczęcia nauki jazdy kiedy to na czas jazdy korzystamy z wypożyczonego wierzchowca. Jednakże posiadanie własnego konia daje wiele radości a przede wszystkim pozwala stworzyć głębszą więź między jeźdźcem a wierzchowcem i przez to bardziej cieszyć się jazdą. Należy jednak mieć na uwadze, iż oprócz korzyści pochodzących z tego faktu posiadanie własnego wierzchowca ciągnie za sobą wiele obowiązków, a także wydatków związanych z jego utrzymaniem. Przyjmuje się, że miesięczny koszt utrzymania konia w mieście to koszt rzędu 1 tys. zł ponieważ oprócz wyżywienia trzeba mu dać miejsce w stadninie. Również dla własnego zwierzęcia kupujemy często lepsze i kosztowniejsze akcesoria jeździeckie niż dla konia użyczonego. Dlatego też wydatki ponoszone w związku z posiadaniem konia są duże.
Na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu konia?
Na początku należy zwrócić uwagę na wiek, stan zdrowia i temperament konia. Bezwzględnie przed zakupem trzeba dokonać badania weterynaryjnego wierzchowca i przeprowadzić jazdę próbną. Sprzedawca co do zasady ma powinność poinformowania nas o stanie fizycznym konia, ale nie wszyscy sprzedający są na tyle uczciwi, że przekażą nam rzetelne informacje. Konie z reguły dzieli się na 2 rodzaje. Konie zimnokrwiste i gorącokriwste. Gorącokrwiste wierzchowce posiadają lekką budowę i cechują się dużym temperamentem. Są dużo cięższe do okiełznania niż konie zimnokrwiste, które to są o wiele bardziej spokojne, posiadają muskularną sylwetkę i wielką siłę. Należy określić swoje oczekiwania względem wierzchowca co do jego przeznaczenia i naszych preferencji jeździeckich. Gdy poszukujemy wierzchowca do zawodów najlepiej nabyć konia gorącokrwistego o dużym temperamencie cechującego się dużą zwinnością natomiast jeżeli poszukujemy konia do jazdy turystycznej trzeba zastanowić się nad zakupem wierzchowca rasy zimnokrwistej. Niewątpliwie prościej jeźdźcowi o niewielkim doświadczeniu będzie nabyć wierzchowca już ujeżdżonego o właściwie ukształtowanym charakterze mającego więcej niż osiem lat. Bardzo młody koń nie będzie tak posłuszny jeźdźcowi, który ma słabe doświadczenie. Wzrost wierzchowca powinien być dobrany do wzrostu jeżdżącego. Jeśli chodzi o płeć wierzchowca najbardziej ułożony będzie wykastrowany wierzchowiec. Silniej temperamentne będą klacze a przede wszystkim ogiery, które są przeznaczone dla najbardziej wtajemniczonych jeźdźców.
Decydując się na kupno wierzchowca należy to dobrze przeanalizować gdyż zwierzę nie jest przedmiotem, który można oddać gdy nam się znudzi. Posiadanie konia jest to wzięcie na siebie obowiązku na kolejne dwadzieścia do trzydziestu lat. Z pewnością rozpoczynając przygodę z jeździectwem nie warto kupować swojego wierzchowca a lepiej wypożyczać go ze stadniny. W sposób ten w miarę pogłębiania naszego zainteresowania związanego z jazdą konną będziemy świadomiej podejmować tak ważne decyzje. Jak już kupimy swojego konia nie zapominajmy o tym by zapewnić mu jak najlepsze warunki życia, zadbajmy o to aby był prawidłowo żywiony, miał właściwe lokum a także nabywajmy jedynie najlepsze artykuły jeździeckie w dobrym sklepie jeździeckim. Przez to będziemy się cieszyć znakomitą kondycją psychiczną i fizyczną konia przez długi czas.