Proste sposoby na ochronę konia przed owadami

W okresie letnim dużym problemem nie tylko dla ludzi jest duża liczba insektów latających. Owady pojawiające się przeważnie późnym popołudniem i wieczorem dokuczają głównie naszym koniom, a one same nie potrafią przed tym się ochronić. Z tego powodu w czasie lata należy pomóc naszym zwierzętom w walce z nimi. Jest parę dość skutecznych sposobów, które mogą ułatwić nam walkę z insektami i dać naszym koniom ulgę.

Na wstępie zadbajmy o czystość naszego konia. Wyschnięte błoto wraz z potem jest bardzo atrakcyjne dla much oraz komarów. Dlatego też musimy starannie myć naszego wierzchowca i czesać jego sierść. Do kąpieli należy używać szampon przeciw owadom. Jak mowa o higienie nie możemy zapominać o trzymaniu boksu oraz całej stajni w należytym porządku. Musimy na bieżąco pozbywać się odchodów z boksów oraz ujeżdżalni a także przeprowadzać dezynfekcję tych miejsc. Te czynności pozwolą na zmniejszenie ilości owadów i rozwoju bakterii chorobotwórczych.

Wypuszczając wierzchowca na padok późnym popołudniem należy założyć mu derkę siatkową. Dobry salon jeździecki ma w swojej ofercie derki siatkowe z wyciętym odpowiednio miejscem pod siodło, więc w takim rodzaju derki może odbywać się także trening.

Owady najczęściej atakują najdelikatniejsze obszary na ciele wierzchowca tj. oczy, chrapy i jego uszy. Z tego powodu warto jeśli nasz koń nie ma zapuszczonej grzywy, która pozwoliłaby mu na przeganianie much z obszaru oczu, założyć mu specjalne frędzelki, które mu na to pozwolą. Dla ochrony pyska wierzchowca można stosować także maskę przeciw owadom. Maska w doskonały sposób ochrania oczy oraz uszy wierzchowca. Jeżeli nie chcemy zasłaniać oczu naszego wierzchowca możemy nabyć dla niego jedynie nauszniki. Na rynku są także pełne derki zakrywające większą część powierzchni naszego wierzchowca, razem z uszami oraz oczami.

Żeby w pełni ochronić naszego wierzchowca przed insektami warto zaopatrzyć się w preparat odstraszający owady i regularnie pryskać naszego konia. Pamiętajmy, że żaden z domowych sposobów takich jak używanie octu lub różnego rodzaju olejków nie są tak skuteczne jak środki dostępne w sprzedaży.

Warto także rozważyć poranne padokowanie wierzchowców, gdyż wtedy ilość insektów jest o wiele mniejsza, natomiast wypuszczając naszego wierzchowca na padok późnym popołudniem nie zapominajmy o używaniu opisanych tu akcesoriów oraz sposobów na ochronę przeciw insektom.