Rodzaje czapraków

Jeździecka moda narzuca nie tylko wygląd stroju jeździeckiego, ale i również wzornictwo oraz kolorystykę akcesoriów jeździeckich. Jednym z części osprzętu jeździeckiego, który podlega trendom w modzie jest czaprak. Poza dokładnością wykończenia i jakością wykorzystanych materiałów jeźdźcy zwracają co raz bardziej uwagę na krój a także kolorystykę czapraka. Bardzo często jeźdźcy dopasowują swój ubiór do jego wyglądu bądź odwrotnie. W sklepach jest dostępna duża ilość różnego rodzaju czapraków, a producenci osprzętu jeździeckiego kreują nawet kolekcje ubrań do nich dopasowanych. Niektórzy producenci oferują możliwość personalizacji swojego czapraka poprzez wyszycie imienia jeźdźca lub konia bądź dobór kolorów i wzorów umieszczonych na nim.

Czapraki zawsze dobiera się do rodzaju siodła. Ze względu na to kryterium można je podzielić na:

  • Czapraki typu D, DR i DL – są to czapraki dostosowane do siodeł ujeżdżeniowych.
    Czapraki typu VS oraz VSD – są to najbardziej uniwersalne czapraki. Przeznaczone są do różnych rodzajów siodeł.
    Czapraki S/VSS – również są dość uniwersalnymi modelami czapraków jednakże stosowanymi głównie do siodeł skokowych.
    Czapraki PD – są to czapraki ujeżdżeniowe dla kuców.

Wybór kształtu czapraka zależny jest jedynie od preferencji jeźdźca. W obrocie dostępne są czapraki z okrągłym bądź prostym przodem. Niektóre z nich mają przednią część mocniej wypuszczoną do przodu przez co nie zawijają się pod siodło. Przy treningach używane są zazwyczaj gęsto pikowane czapraki zrobione z lekkiego i chudego materiału. Jednymi z najlepszych są, te które mają futrzane lub żelowe podkładki. Czapraki bawełniane charakteryzują się lepszą chłonnością potu wierzchowca.
Wybierając czaprak musimy poza estetyką, a także doborem czapraka do typu siodła skoncentrować się na materiale, z którego został on zrobiony. Powinien on być jak najlepiej przewiewny. Czaprak także musi być zrobiony z grubszego materiału, który lepiej będzie ochraniał grzbiet konia przed otarciami.
Przy nakładaniu czapraka należy dopilnować, aby nie był on pofałdowany, musi on dokładnie przylegać do grzbietu. Przed nałożeniem czapraka należy również sprawdzić czy jest on suchy i czysty, ponieważ kawałki słomy bądź piachu pod czaprakiem będą przeszkadzały naszemu wierzchowcowi, a nawet mogą spowodować obtarcia. Pamiętajmy również, aby sprawdzać regularnie stan czapraka, ponieważ jego wypełnienie zbija się i twardnieje, wtedy czaprak przestaje pełnić swoją funkcję. Właściwie dopasowany czaprak na pewno uczyni jazdę bardziej komfortową dla jeźdźca oraz konia, a wybór markowego modelu pozwoli na używanie go przez długi czas.