Saddle Fitting – pasowanie siodeł

Pasowanie siodeł, to wyzwanie i klucz do sukcesu każdego sklepu jeździeckiego. Saddle fitting to usługa oferowana przez wyspecjalizowane sklepy dla jeźdźców, które proponują siodła do jazdy konnej w swojej ofercie. Pojęcie saddle fitting można przetłumaczyć na polski w prosty sposób jako „pasowanie siodeł”. Ogromna ilość oferowanych siodeł na rynku zwiększa konkurencyjność i jakość usług na rynku. Patrząc na historię Polski niestety zaznaczyć należy, iż pasowanie siodeł jest młodą gałęzią przemysłu jeździeckiego, który zaczął się rozwijać dopiero w ostatnich 15 latach. We wcześniejszym okresie pasowanie siodeł można było uznać za nieistniejąca tematykę w krajowym jeździectwie. Tymczasem progresja tej usługi jest niezmiernie dynamiczny oraz otwierający zupełnie nowy punkt widzenia siodła dla konia i jeźdźca. Coraz mniej spotyka się jeźdźców uważających, iż jedno siodło pasuje na wszystkie typy koni.
Hodowla koni przechodzi ogromne zmiany. Dostęp do różnorodnych materiałów hodowlanych oraz krzyżowanie koni zwiększa skalę zróżnicowania budowy grzbietów. Wobec tego usługa dopasowywania siodeł nabywa wielkiego znaczenia nawet na rynkach silnie rozwiniętych. W Polsce spora rzesza klientów salonów jeździeckich stawia pytanie: „czy Państwo dopasowujecie siodła?” jako jedno z pierwszych. Zazwyczaj z ust sprzedawcy pada odpowiedź w stylu: „tak, oczywiście”. Należy się mimo to zastanowić, czy tej odpowiedzi nie narzuca pytanie, i czym jest właściwie saddle fitting, a także z z jakich elementów on się składa. Kto zdefiniował saddle fitting tudzież czy każdy sklep jeździecki jest w stanie zagwarantować prawidłowe wykonanie tej usługi z pełną troską o szczegóły? Niestety nie. Posiadanie dwóch lub czterech siodeł testowych nie gwarantuje wiedzy, a co więcej, z dużą pewnością stwierdzić można, że każdy sklep jeździecki jako przedsiębiorstwo jest zorientowane na zysk, a więc jego obsługa będzie się skupiać tylko na celu nadrzędnym , którym jest sprzedaż towaru.

Poszukujesz najlepszej jakości siodła skokowego? Sprawdź ofertę wyjątkowych siodeł skokowych we francuskim stylu – skokowe.pl