Schorzenia kręgosłupa u koni

Duża ilość koni ma kłopoty z kręgosłupem. Z natury konie nie są przystosowane do przewożenia ciężaru na swym grzbiecie. Powodem urazów oraz odkształceń grzbietu mogą być czynniki anatomiczne lub nabyte. Do często występujących schorzeń u wierzchowców można zakwalifikować np. nieprawidłowe wykształcenie albo zapalenie mięśni długich kręgosłupa, wykrzywianie brzuszne grzbietu zwane lordozą, przesunięcia kręgów, a nawet zwyrodnienia i uszkodzenia wyrostków kolczystych. Wielu z tych schorzeń można by uniknąć odpowiednio dbając o swojego wierzchowca.

Wiec co zrobić, by nasz koń mógł długo cieszyć się dobrym stanem zdrowia?:

Do najczęstszych schorzeń dochodzi w zakresie kręgów będących się pod siodłem. Z tego powodu siodło powinno być odpowiednio dopasowane do kształtu anatomicznego konia. W przeciwnym razie może ono zmniejszać ruchomość stawów i muskulatury lub powodować ich ucisk co może przekładać się na ich zmniejszenie lub zapalenie. Dobrze dopasowane siodło przez specjalistę jest podstawowym elementem w profilaktyce schorzeń grzbietu u wierzchowców.
Należy uważać, żeby nie przemęczać konia i nie obciążać jego grzbietu za bardzo. Często do uszkodzeń dochodzi u koni biorących udział w skokach. Chociaż nie tylko te wierzchowce doznają urazów związanych z przetrenowaniem.
Jeżeli zobaczymy początkowe objawy przeciążonego grzbietu konia w postaci unikania nakładania siodła, problemów ze szczotkowaniem rejonu grzbietu, odmawianiem wykonywania skoków i częstego braku posłuszeństwa będąc pod siodłem oraz kulawizny trzeba jak najprędzej pozwolić takiemu wierzchowcowi odpocząć od pracy pod siodłem. Powinniśmy zweryfikować poprawność dostosowanie siodła do budowy anatomicznej wierzchowca. Można także w późniejszym okresie zastosować grubszy czaprak pod siodło, który zmniejszy jego ucisk na mięśnie z boku kręgosłupa.
Celem zmniejszenia bólu i odprężenia mięśni bocznych grzbietu można zastosować różnego rodzaju leki rozgrzewające lub naświetlanie specjalnymi lampami. Nagrzanie bolesnych miejsc usprawni ich ukrwienie, przyśpieszy regeneracje i zmniejszy ból po treningowy.

Nie zapominajmy, że kręgosłup konia jest bardzo delikatny. Dlatego też nie wolno nam zwlekać zaobserwowawszy początkowe objawy zmęczenia kręgosłupa wierzchowca na rozwój groźniejsze schorzenia. Skutki rozwinięcia choroby kręgosłupa mogą być już nie do odwrócenia oraz przysporzyć naszemu podopiecznemu wiele bólu.